Przypomnijmy: Dofinansowanie może uzyskać każdy działający w Polsce podmiot, posiadający osobowość prawną. Środki finansowe na realizację projektu są wypłacane jako dotacja w formie zaliczki i przekazywane na rachunek bankowy wskazany w umowie o dofinansowanie projektu. Koszty kwalifikowalne są to koszty niezbędne dla realizacji projektu, które zostały uwzględnione w budżecie projektu i spełniają wymogi efektywnego zarządzania finansami, są poparte stosownymi dokumentami oraz zgodne z przepisami Unii Europejskiej i krajowymi. Istotne jest, aby beneficjent pamiętał o obowiązku ujawnienia przychodów, które powstaną w związku z realizacją projektów z POKL. Takim kwalifikowanym kosztem będzie np. koszt dowozu dzieci do przedszkoli, pod warunkiem, że służy to osiągnięciu celu projektu. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że w ramach projektu można ująć jedynie koszty dowozu do przedszkoli dzieci, które w momencie pisania projektu do niego nie uczęszczają, z powodu ograniczonych możliwości dotarcia do placówki przedszkolnej.
Wnioskodawcą w Poddziałaniu 9.1.1 mogą być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych) – w związku z czym niezbędne jest prowadzenie działalności w tym zakresie już w momencie składania wniosku o dofinansowanie realizacji projektu.


1. Zakaz podwójnego finansowania

Podwójne finansowanie oznacza niedozwolone zrefundowanie całkowite lub częściowe danego wydatku dwa razy ze środków publicznych - wspólnotowych lub krajowych. Podwójnym finansowaniem jest w szczególności:
• zrefundowanie tego samego wydatku w ramach dwóch różnych projektów współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności.
• zrefundowanie kosztów podatku VAT ze środków funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności, a następnie odzyskanie tego podatku ze środków budżetu państwa w oparciu o Ustawę o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. z późn. zm.
• zakupienie środka trwałego z udziałem środków dotacji krajowej, a następnie zrefundowanie kosztów amortyzacji tego środka trwałego w ramach funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności.


2. Zasada elastyczności (cross-financing)

Co do zasady, program operacyjny finansowany jest tylko z jednego funduszu.
Oznacza to, że wydatki kwalifikowane w ramach danego programu muszą być zgodne z przepisami wspólnotowymi odnoszącymi się do danego funduszu. O ile Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym dopuści taką możliwość oraz w przypadku, gdy wymaga tego realizacja danego projektu, katalog poniesionych wydatków współfinansowanych przez określony fundusz może zostać poszerzony o wydatki kwalifikowane w ramach innego funduszu. A zatem, cross-financing polega na zaangażowaniu środków funduszu np. Europejskiego Funduszu Społecznego w realizację działań, których zakres merytoryczny zwyczajowo podlega pod obszar finansowania drugiego funduszu np. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i na odwrót. W ramach EFS oznacza możliwość finansowania inwestycji typu: doposażenie w sprzęt, remonty, dostosowanie lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych itp., w zależności od priorytetu-inwestycji, które z reguły są finansowane z EFRR i nie można ich finansować z EFS. Wartość tego rodzaju poniesionych wydatków nie może stanowić jednak więcej niż 10% kosztów kwalifikowanych, zrefundowanych na poziomie priorytetu danego programu operacyjnego (taka możliwość dotyczy jedynie EFRR i EFS).
W ramach cross-financingu można (o ile wynika to z potrzeby realizacji projektu i stanowi logiczne uzupełnienie działań) doposażyć placówkę przedszkolną i zorganizować np. plac zabaw (na placu zabaw może zostać w ramach projektu zatrudniona odpowiednia osoba odpowiedzialna za wychowanków) albo kupić zabawki. Koszty cross-financingu zawsze zawierają się w kosztach bezpośrednich (nie ma możliwości finansowania zakupu sprzętu w ramach puli środków na koszty pośrednie). Dany zakup kwalifikowany jest jako zakup sprzętu (a więc musi zostać oznaczony jako cross-financing), jeżeli ze względu na wartość jednostkową zostaje wpisany na ewidencję wartościową lub wartościowo-ilościową w danej instytucji.
Wartość wydatków planowanych we wniosku w ramach cross-financingu nie może przekroczyć 10% wszystkich wydatków kwalifikowalnych stanowiących budżet projektu. Szczegółowe zasady i wyjaśnienia dotyczące korzystania z formy cross-financingu, zawarte są w dokumencie Zasady finansowania PO KL z dn. 25 lutego 2008 r., w podrozdziale 2.1.3.


3. Projekty generujące przychód i dochód

Pod pojęciem „dochodu” należy rozumieć dochód, o którym mowa w art. 55 ust. 1 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 z dnia 11 lipca 2006 r. ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1260/1999. W rozumieniu tego przepisu projekt generujący dochód oznacza jakąkolwiek operację obejmującą inwestycję w infrastrukturę, korzystanie z której podlega opłatom ponoszonym bezpośrednio przez korzystających lub jakąkolwiek operację pociągającą za sobą sprzedaż gruntu lub budynków lub dzierżawę gruntu lub najem budynków, lub jakiekolwiek inne odpłatne świadczenie usług. Zdyskontowana suma przychodów osiągniętych w projekcie w okresie jego współfinansowania oraz w okresie późniejszym (właściwym dla danej kategorii inwestycji) pomniejsza proporcjonalnie wszystkie wydatki kwalifikowane. Suma ta zostaje odjęta od wydatków kwalifikowanych w całości lub proporcjonalnie do tego, w jakim stopniu do ich osiągnięcia przyczyniły się wydatki kwalifikujące się do wsparcia z funduszy strukturalnych lub Funduszu Spójności.