Nauczyciel zatrudniony na 10/18 w roku szkolnym 1 września 2006 - 31 sierpnia 2007 przebywał do 26 lipca 2007 r. na urlopie macierzyńskim, w czasie ferii zimowych również chorował. Po powrocie z urlopu macierzyńskiego przybywał na urlopie wypoczynkowym. Umowa kończy mu się 31 sierpnia 2007 r.
Czy należy mu wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop za 20 dni?
Dyrektor zamierza zatrudnić go znowu od 1 września 2007 r. -31 sierpnia 2008 r. ale w zmniejszonym wymiarze godzin 4/18.
Czy wypłacając mu ekwiwalent nie łamiemy prawa? Może Dyrektor powinien mu udzielić urlopu uzupełniającego?
Zasadą jest, że jeśli z powodu ustania stosunku pracy (rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy) pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego - pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

W stosunku do nauczycieli zasadę tę wyraża art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, który stanowi, że w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu. Należy jednak pamiętać, że ekwiwalent pieniężny przysługuje za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, jednak:
  • nauczycielom zatrudnionym w szkołach (placówkach) feryjnych ekwiwalent pieniężny przysługuje nie więcej niż za 8 tygodni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego;
  • nauczycielom zatrudnionym w szkołach (placówkach) nieferyjnych ekwiwalent pieniężny przysługuje nie więcej niż za 35 dni roboczych za niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.
Jeśli nauczycielka pozostawała w dniu 1 stycznia 2007 r. w stosunku pracy, to nabyła prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania (z treści pytania wynika, że nauczycielka jest zatrudniona w placówce feryjnej).
Ponieważ nauczycielka z powodu rozwiązania stosunku pracy nie może wykorzystać przysługującego jej urlopu wypoczynkowego - nauczycielce należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Szczegółowe zasady związane z obliczaniem ekwiwalentu określa rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz. U. Nr 71, poz. 737 z późn. zm.).
Ekwiwalent przysługuje za okres niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego, jednak nie więcej niż za 8 tygodni.
Gdyby stosunek pracy nauczycielki nie ulegał rozwiązaniu i nauczycielka nadal pozostawała w ciągłym stosunku pracy, to w przedstawionych okolicznościach nauczycielce przysługiwałby w okresie roku szkolnego urlop wypoczynkowy uzupełniający na podstawie art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela. W świetle tego przepisu, w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych m.in. z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub z powodu urlopu macierzyńskiego - nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni.
Ponieważ jednak stosunek pracy nauczycielki, w ramach którego nabyła ona prawo do urlopu wypoczynkowego, został rozwiązany - nauczycielce należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Dodać należy, że we wskazanych okolicznościach, na podstawie art. 171 § 3 Kodeksu pracy strony stosunku pracy mogą postanowić, że pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy w czasie pozostawania w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Jeśli strony uzgodnią, że pracownik wykorzysta urlop wypoczynkowy w trakcie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą, wówczas pracodawca nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, który pracownik nabył w ramach rozwiązywanego stosunku pracy. Jak się wydaje - uzgodnienie powyższej kwestii powinno zostać dokonane jeszcze przed rozwiązaniem stosunku pracy (gdyż w braku takiego uzgodnienia - w dniu rozwiązania stosunku pracy staje się wymagalne roszczenie pracownika o wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).
Jeśli pracownik i pracodawca nie zawarli stosownego porozumienia - pracownikowi należy wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Podkreślić bowiem należy, że w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania stosunku pracy zasadą (i obowiązkiem pracodawcy) jest wypłacenie ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zasada ta może zostać zmieniona na mocy zgodnej woli stron, przy zachowaniu warunków zawartych w przywołanym powyżej art. 172 § 3 Kodeksu pracy.
Mając na uwadze powyżej przedstawione przepisy prawa uważam, że w przedstawionym stanie faktycznym pracodawca jest zobowiązany wypłacić nauczycielowi ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.