Ponad 260 tys. uczniów zawodówek i techników zdaje od 13.06.  egzaminy zawodowe - najpierw teorię, a później praktykę. Tyle że ta druga część również odbywa się często tylko na papierze. W wielu szkołach uczeń jedynie opisuje krok po kroku, co zrobiłby, gdyby pozwolono mu wyjść zza szkolnej ławki - to tzw. egzamin praktyczny bez wykonania.
Na stronie internetowej CKE w informatorze o wymaganiach egzaminacyjnych dotyczących kucharza można znaleźć przykładowe zadania praktyczne: uczeń ma przygotować 30 zestawów obiadowych składających się z pstrąga w galarecie z sosem chrzanowym, zupy cebulowej z grzankami, kotleta schabowego, ziemniaków purée i sałaty ze śmietaną. Zadanie polega jednak nie na gotowaniu, lecz na wyliczeniu, ile składników i jakich narzędzi będzie potrzebował, oraz opisaniu, jak przyrządzi dania.
Podobnie jest w innych zawodach.
Szkoły czekają jednak zmiany. Od 2012 r. do szkół ponadgimnazjalnych wkracza nowa podstawa programowa (od września obejmie trzecie klasy w gimnazjach). W efekcie zmieni się matura, to samo czeka także egzaminy zawodowe. Jak będą wyglądać jeszcze nie wiadomo.
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, 13.06.2011 r.