Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 marca 2012 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz. U. Poz. 334).
Zmieniono wskaźniki procentowe, stosowane do wyliczania wynagrodzeń tak, aby pozostały one na poziomie określonym w 2011 r. (wynika to z założeń tegorocznego budżetu). 
Podstawą ustalenia wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego jest minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, określona na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 KN. - od 1 września 2011 r. wynosi ona 2.995 zł.
Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego określono w załączniku nr 1 do rozporządzenia. 
Dla egzaminów gimnazjalnych kwota wynagrodzenia za jednego zdającego wynosi:
- część pierwsza: humanistyczna z języka polskiego – 0,3% stawki (poprzednio 0,52%),
- część druga: matematyczno-przyrodnicza z zakresu matematyki – 0,223% stawki (poprzednio 0,45%),
- część trzecia: z zakresu języka nowożytnego, poziom rozszerzony – 0,193% stawki (poprzednio 0,23%),
Dla egzaminów maturalnych kwota wynagrodzenia za jednego zdającego wynosi:
- część pisemna ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego), poziom podstawowy – 0,692% stawki (poprzednio 0,74%)
- część pisemna z języka polskiego, języka mniejszości narodowej, poziom podstawowy i rozszerzony – 0,972% (poprzednio 1,04%),
- część pisemna z języka obcego nowożytnego, poziom rozszerzony i dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych – 0,972% (poprzednio 1,04%),
- część pisemna ze wszystkich pozostałych przedmiotów, poziom rozszerzony i dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych – 0,832% stawki (poprzednio 0,89%).
Wprowadzone zostało także wynagrodzenie dla egzaminatora za przeniesienie udzielonych odpowiedzi do zadań na kartę odpowiedzi w pracy ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego. Egzaminatorowi, który przeniesie odpowiedzi na kartę, w przypadku zadań z:
- części pierwszej - humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie,
- części drugiej - matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych,
- części trzeciej z zakresu języka obcego nowożytnego - poziom podstawowy
przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,07% stawki za każdą pracę ucznia.
W nowym rozporządzeniu nie zmieniono wysokości wynagrodzenia dla przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. W związku z tym wszystkim przewodniczącym zespołu egzaminatorów przysługuje wynagrodzenie w wysokości 13% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu, nie mniej jednak niż 150 złotych.

 
Jest to część komentarza praktycznego opublikowanego w serwisie Prawo Oświatowe/ABC. W komentarzu kompleksowo omówiono nowe zasady wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego i egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.