Wychodząc naprzeciw trwającej właśnie cyfryzacji oświaty, Wydawnictwo pwn.pl wraz z Ogólnopolskim Systemem Dystrybucji Wydawnictw Azymut zainicjowały projekt Platformy Edukacyjnej „Educhmura”, przeznaczonej do rozpowszechniania treści edukacyjnych on-line. Przedsięwzięcie rozpocznie się jesienią.
„Educhmura” to owoc współpracy wydawnictwa pwn.pl oraz Azymutu. To nowy standard platformy edukacyjnej w Polsce – mówi Maciej Tyran, dyrektor handlowy Wydawnictwa pwn.pl. - Ma ona stanowić profesjonalne narzędzie, służące do zarządzania i wspomagania procesu kształcenia poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik informacyjno-komunikacyjnych. Brzmi skomplikowanie? Tylko z pozoru. W dobie Internetu wydawnictwa edukacyjne coraz częściej mówią o potrzebie rozpowszechnienia nośników, jak np. e-book czy multibook. Do tej pory próby takie podejmowano w obrębie pojedynczych tytułów. Dzięki „Educhmurze” możemy mówić o małej rewolucji. O umieszczeniu całych zbiorów edukacyjnych na portalu przypominającym e-bibliotekę, wzbogaconą o dostęp do różnych aplikacji (np. kursów e-learningowych), z których w przyszłości uczniowie będą korzystali podczas lekcji np. za pomocą tabletów. Przeniesienie tych wszystkich elementów ze szkół do Internetu, połączenie ich w jeden zasób elektroniczny z możliwością interakcji między uczniem – nauczycielem – i rodzicem, czyni ten projekt nowym standardem platformy edukacyjnej w Polsce.
„Educhmura” jest połączeniem technologii umożliwiającej gromadzenie, selekcjonowanie oraz udostępnianie różnorodnych danych za pośrednictwem sieci z uwzględnieniem szybkiego dostępu do nich. W ofercie znajdziemy e-booki, e- podręczniki, multibooki, a także kursy e-learningowe dostosowane do wszystkich poziomów nauczania: od szkoły podstawowej, aż po szkoły ponadgimnazjalne. Dla użytkownika stanowi ona proste narzędzie, pozwalające z gąszczu informacji wyselekcjonować te, którymi jest bezpośrednio zainteresowany. W zasobach serwisu znajdą się dodatkowo treści elektroniczne, będące merytorycznym uzupełnieniem podręczników tj. poradniki metodyczne, programy nauczania, przedmiotowy system oceniania - PSO, testy kontrolne, słowniki on-line czy audiobooki dostarczone przez wydawnictwa edukacyjne.
To niewątpliwie bardzo ciekawa propozycja dla szkół, które skorzystają z platformy
w przyszłości, jak i samych uczniów. Można bowiem śmiało powiedzieć, że „Educhmura” to nawet więcej niż e-bibiloteka. To niemal cała szkoła przeniesiona do sieci. Oprócz materiałów podręcznikowych, każdy uczeń będzie mógł w dowolnym czasie rozwiązać dodatkowe zadania, w czym pomogą mu umieszczone tam materiały uzupełniające treści podręczników – teksty, zdjęcia, plansze, artykuły czy plakaty. Utrwalenie wiedzy też będzie wyjątkowo proste, dzięki dostępowi do powtórek i testów egzaminacyjnych (również z języków obcych).
Więcej na temat „Educhmury” można przeczytać w rozmowie z Panem Maciejem Tyranem, Dyrektorem Handlowym Wydawnictwa pwn.pl:
„Educhmura”, czyli …?
Platforma edukacyjna dla szkół, nauczycieli, uczniów oraz rodziców, zawierający sprawdzone materiały wielu polskich wydawców edukacyjnych. Projekt jest pierwszą próbą zebrania całego wieloletniego dorobku polskiego rynku edukacyjnego w jednym miejscu (konkretnie zasobów wydawców działających w Polsce).
Czym „Educhmura” wyróżnia się na tle innych platform edukacyjnych?
Dzięki formule platformy, użytkownik ma dostęp do wszystkich jej zasobów pod jednym adresem. To dość istotne, gdyż niemal każda polska szkoła pracuje na materiałach wielu wydawców i dostęp do wszystkich używanych zasobów za pomocą jednego kliknięcia, wydaje się być praktycznym rozwiązaniem.
Czy koncepcja szkoły w sieci ma szansę sprawdzić się w Polsce, biorąc pod uwagę doświadczenia takich krajów jak Norwegia, czy Korea Południowa?
Wierzę, że koncepcja e-szkoły w Polsce będzie ewoluowała i skorzysta ze sprawdzonych już na świecie rozwiązań. Sądzę, że szkoła nie powinna pracować bazując wyłącznie na rozwiązaniach technologicznych i internetowych. Wierzę, że materiały drukowane nie zostaną zastąpione przez elektroniczne, ale będą przez nie uzupełniane .
Pana marzenie związane z „Educhmurą”?
Aby za jakiś czas każda szkoła w Polsce mogła być ambasadorem tego rozwiązania.