Podczas spotkania przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i strony rządowej dyskutowano m.in. o projekcie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Rozmawiano także na temat kształtu systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych.
Na spotkaniu obecni byli także inni członkowie Rady Ministrów, między innymi: Mateusz Morawiecki – wicepremier i minister rozwoju, Elżbieta Rafalska – minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Paweł Szałamacha – minister finansów oraz Jan Szyszko – minister środowiska.
W ramach prac Rady Dialogu Społecznego podjęto uchwały w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uchwały dotyczyły także rządowego projektu ustawy o zmianie Kodeksu Pracy oraz nowelizacji ustawy – Prawo zamówień publicznych.
Ważnym elementem posiedzenia było przyjęcie przez uczestników spotkania planu pracy Rady na 2016 rok. Zakłada on m.in. dyskusję na temat systemu kształcenia zawodowego w Polsce.
Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w październiku ubiegłego roku. Instytucja ta stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce. To także pole współpracy pomiędzy pracodawcami, pracownikami i rządem. RDS zastąpiła działającą od 1994 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.
Zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego. Cel RDS to także zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada w sposób praktyczny ma realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej w zakresie stosunków zatrudnienia. Członków Rady powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów.

Zalewska: szkolnictwo zawodowe wymaga przyspieszenia>>