25.03.  podczas II Zjazdu Akademii Zarządzania, zorganizowanego przez miesięcznik „Dyrektor Szkoły” i wydawnictwo Wolters Kluwer, dyrektorzy szkół ocenili, że powołanie przez MEN zespołu, który ma opracować propozycje zmian do nowego dokumentu regulującego status zawodowy nauczyciela, to krok w dobrym kierunku.  Ich zdaniem, już sama liczba nowelizacji Karty Nauczyciela, która obowiązuje od 1982 r., uprawnia do zastąpienia jej nowym dokumentem.
- Zmiany są konieczne, bo nawet prawnicy z prawa oświatowego nie udzielili odpowiedzi, jak stosować niektóre jej przepisy – mówiła jedna z dyrektorek. – W Karcie są przepisy, które przeszkadzają w docenianiu nauczycieli, którzy osiągnęli status dyplomowanych. Dodatek motywacyjny jest symboliczny – podkreślali uczestnicy konferencji.
- W każdej korporacji jest kontrakt z pracownikiem. I albo pracownik spełnia określone wymagania, albo można dokonać łatwiej oceny pracy tego pracownika i rozwiązywać z nim stosunek pracy. Awans zawodowy nauczycieli jest chory. Nie ma promocji nauczycieli młodych ani w siatce wynagrodzeń, ani możliwości przedłużania umów. Na ogół miejsca pracy są zablokowane przez nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, nie zawsze najlepszych – powiedziała jedna z dyrektorek warszawskiej szkoły.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 25.03.2010 r.