Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty reguluje tylko i wyłącznie kwestię dowożenia do oddziału przedszkolnego dzieci sześcioletnie, nie reguluje natomiast kwestii dzieci młodszych.
Jaki dokument na podstawie ustawy powinny wydać władze gminy jeżeli chcą zapewnić dowóz dzieci młodszych, żeby tą kwestię uregulować pod względem prawnym?

Na podstawie przepisów ustawy o systemie oświaty, gmina jest zobowiązana zapewnić bezpłatny transport i opiekę w czasie przewozu:
a) dzieciom sześcioletnim, jeśli droga dziecka z domu do najbliższego publicznego przedszkola lub oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej przekracza 3 km;
b) uczniom szkół podstawowych i gimnazjów, jeśli droga uczniów z domu do szkoły przekracza odległości określone przepisami ustawy;
c) dzieciom i uczniom niepełnosprawnym.
Jeśli gmina nie zapewnia bezpłatnego transportu z domu do szkoły i ze szkoły do domu, obowiązana jest do pokrycia kosztów przejazdu dziecka (w niektórych przypadkach także opiekuna) środkami komunikacji publicznej na trasie szkoła - dom.

Podkreślić należy, że obowiązek zapewnienia bezpłatnego transportu (albo - alternatywnie - zwrotu kosztów przejazdu środkami transportu publicznego) odnosi się tylko do dzieci realizujących obowiązkowe przygotowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny.

W stosunku do dzieci 3 - 5 letnich uczęszczających do przedszkola, niepodlegających jeszcze obowiązkowemu przygotowaniu przedszkolnemu gmina nie ma obowiązku zapewnienia bezpłatnego dowozu tych dzieci do przedszkola i z przedszkola. Przepisy ustawy o systemie oświaty nie zawierają w tym względzie żadnych regulacji, które mogłyby stanowić podstawę do wydania przez gminę aktu regulującego dowóz przez gminę dzieci w wieku 3-5 lat do przedszkola.
Podstawa prawna: art. 14a ust. 3 i 4, art. 17 ust. 3 i ust. 3a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).