Z tego rozwiązania mają skorzystać osoby z minimum pięcioletnim doświadczeniem zawodowym i świadectwem dojrzałości – w przypadku ubiegania się o studia pierwszego stopnia, jednolite studia magisterskie albo tytuł zawodowy licencjata (inżyniera). Osoby z trzyletnim doświadczeniem po ukończeniu studiów pierwszego stopnia będą mogły ubiegać się o przyjęcie na studia drugiego stopnia.
Uczelnie będą mogły potwierdzać efekty uczenia uzyskane poza systemem szkolnictwa wyższego, np. w pracy zawodowej, na kursach i szkoleniach, przez samodoskonalenie, wolontariat. Umożliwi to podjęcie studiów w skróconym trybie osobom aktywnym zawodowo, które nigdy nie studiowały lub też chcą zmienić czy uzupełnić swoje kwalifikacje.
Istotą potwierdzenia efektów uczenia się będzie weryfikacja w oparciu o efekty określone w programie kształcenia dla danego kierunku studiów. Oznacza to, że uczelnia sprawdzi faktyczne umiejętności i kompetencje tych osób, a nie przedłożone dokumenty – świadectwa, certyfikaty, zaświadczenia.
W projekcie znalazły się także przepisy rozszerzające krąg osób, które będą mogły dostawać stypendium rektora za dobre wyniki w nauce. Najlepsi absolwenci liceów otrzymają je już na pierwszym roku.
Doświadczenie zawodowe ułatwi zdobycie dyplomu
Student, który dzięki pracy zawodowej, zdobył już wiedzę wymaganą w programie studiów, nie będzie musiał chodzić na zajęcia.Taka propozycja znalazła się w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie noweli ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym.