Warsztaty trwają dwa lata, w cyklu comiesięcznych trzydniowych sesji.
Wśród wykładowców, zaangażowanych do projektu przez WFDiF znaleźli się reżyserzy, operatorzy i filmoznawcy, m.in. Feliks Falk, Jerzy Domaradzki, Sławomir Fabicki, Jacek Kondracki, Andrzej Ochalski, Marek Hendrykowski i Maciej Karpiński.
Jak zapowiadają organizatorzy: "Nie będzie to regularna szkoła filmowa jakich wiele, lecz kurs warsztatowy, mający na celu rozwinięcie predyspozycji słuchaczy, nauki posługiwania się narzędziami pisarskimi, doskonalenie własnych projektów oraz zapoznanie z praktycznym związkiem scenariusza z produkcją filmową".
Uczestnicy kursów zostaną podzieleni na trzy kilkunastoosobowe grupy, mające dwóch opiekunów artystycznych - reżysera i scenarzystę - pracujących ze studentami w zgodzie z klasyczną zasadą "mistrz - czeladnik". Opiekun nadzoruje pisanie autorskiego scenariusza autorskiego przez ucznia.
Słuchacze będą mieli również okazję analizowania filmów w sali projekcyjnej, w trakcie wykładów mistrzowskich specjalnie zaproszonych gości. Będą także mogli porównywać przygotowany scenariusz z jego praktyczną realizacją, podczas wizyt na planach filmowych i w montażowni.
Zajęcia odbywać się będą w cyklu comiesięcznych, trzydniowych sesji, przez dwa lata. "System intensywnych trzydniowych spotkań raz w miesiącu umożliwi rzeczywistą pracę własną słuchacza między zjazdami a także pozwoli pogodzić naukę z innymi obowiązkami zawodowymi i prywatnymi słuchaczy" - przekonują organizatorzy warsztatów.
Efektem cyklu warsztatów będzie uzyskanie dyplomu oraz przygotowanie - zaakceptowanego przez opiekuna kursu - własnego scenariusza filmowego lub serialowego.
Zajęcia odbywać się będą w warszawskiej siedzibie WFDiF, przy ulicy Chełmskiej. Zajęcia rozpoczną się w październiku, potrwają do końca czerwca. Ilość słuchaczy I roku ograniczona jest do 24 osób. Wstępne zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 31 sierpnia; ostateczny termin zgłoszeń to 20 września. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.wfdif.com.pl.