Nagonka na wierzących
"Nasz Dziennik" zamieścił obszerny artykuł broniący prawa nauczycieli do podpisania deklaracji wiary. Rozmówcy gazety skrytykowali minister edukacji za wypowiedzi dotyczące zachowania neutralności światopoglądowej polskiej szkoły.
Jednym z komentujących jest ksiądz biskup Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Podkreśla, że wypowiedzi minister wpisują się one w tworzenie klimatu nagonki na ludzi wierzących.
– Prawo do wyznawania wiary, dzielenia się nią gwarantuje mu Konstytucja RP – mówi w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”. – Wobec tego, co próbuje się zrobić z polską szkołą, jakie treści próbuje się do niej przemycać, potrzeba, by rodzice wzięli sprawy w swoje ręce, by sprzeciwiali się wszystkiemu, co zagraża ich dzieciom – podkreśla.


Minister edukacji: szkoła publiczna powinna być neutralna światopoglądowo>>

Prawo do podpisania deklaracji gwarantuje Konstytucja
W podobnym tonie wypowiada się ks. prof. Wojciech Góralski z UKSW. Podkreśla, że nauczyciel ma prawo do podpisania się pod deklaracją i nie ma żadnego konfliktu pomiędzy jej treścią a Kartą Nauczyciela.

SLD i Twój Ruch: deklaracja wiary nauczycieli jest nie do przyjęcia>>

 – Przerażające jest to, że urzędnik państwowy, nie znając jeszcze treści dokumentu, chce zastraszyć nauczycieli i grozić im szykanami, a nawet zwolnieniem z pracy – mówi ks. prof. Góralski o wypowiedziach minister edukacji.  Pełna treść artykułu>>

Źródło: "Nasz Dziennik", stan z dnia 31 lipca 2014 r.

Polecamy: Deklaracja wiary nauczycieli - nauczam prawdy, ale zgodnej z poglądami Kościoła Katolickiego