Dariusz Kulma, matematyk z Mińska Mazowieckiego, został nauczycielem roku w konkursie "Głosu Nauczycielskiego" i MEN. Uczy gimnazjalistów i licealistów, organizuje konkursy matematyczne, w których bierze udział co roku około 20 tys. uczniów. Jego recepta na sukces? - Wierzyć, że szkoła dla dziecka to tylko etap, że ważniejsze są pasja i motywacja do życia - mówi. Po lekcjach z uczniami śpiewa, założył zespół, organizuje konkursy poezji śpiewanej. Skończył podyplomowe studia public relations. Przydają mu się na spotkaniach z rodzicami: - Często to ja im muszę mówić: Wasz syn jest dobry z matematyki. Bo oni w to nie wierzą.

Dariusz Kulma został uhonorowany tytułem za swoje nowatorskie podejście do nauczania matematyki. Jest autorem nietypowych zadań, których "akcja" rozgrywa się w wymyślonej przez niego krainie Kwadratolandii, zaludnionej przez postacie takie jak skrzaty, smoki i księżniczki.

Każde zadanie to osobna przygoda tych bohaterów, jak np. historia nietypowej, długo przygotowywanej randki dwojga ślimaków - pana Pędziwiatra i jego ukochanej pani Powolnej. Aby spotkać się w Walentynki 14 lutego musieli wyruszyć odpowiednio wcześniej, bo dzieli ich 18 km, a poruszają się z prędkością liczoną w centymetrach na minutę. Zadaniem ucznia jest obliczenie kiedy zakochani muszą wyprawić się, aby zdążyć na schadzkę.

Kapituła nagrody doceniła też zaangażowanie matematyka w działalność poza szkołą.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, 16.10. 2008 r.