Pytanie
Pracownik otrzymuje zasiłek chorobowy.
Czy z zasiłku chorobowego, na pisemny wniosek pracownika pracodawca może potrącić pożyczkę udzieloną z funduszu socjalnego i pożyczkę z kasy zapomogowo-pożyczkowej?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2012 r.
Pracodawca może na pisemny wniosek pracownika potrącać pożyczkę udzieloną z funduszu socjalnego oraz z kasy zapomogowo-pożyczkowej.
Uzasadnienie
Przepisy wprost regulują potrącenia z zasiłku chorobowego w trybie przymusowym, kiedy pracodawca uzyskał tytuł wykonawczy przeciwko pracownikowi (np. prawomocny wyrok sądu zaopatrzony w klauzulę wykonalności), na podstawie którego organ egzekucyjny dokonuje potrąceń z zasiłku, w przypadku braku dobrowolnej spłaty pożyczki z funduszu socjalnego lub z kasy zapomogowo – pożyczkowej, art. 139, art. 140 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.). Pracownik, który chce dobrowolnie spłacać pożyczkę, może na piśmie wyrazić pisemną zgodę na dokonywanie przez pracodawcę potrąceń z zasiłku chorobowego, art. 91 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) stosowany w drodze analogii. Zgoda może zostać zawarta w pisemnej umowie pożyczki albo udzielona w późniejszym czasie. Bez zgody pracownika pracodawca nie będzie mógł dokonywać potrąceń na poczet spłaty pożyczki. Potrącenia z zasiłku chorobowego mogą być dokonywane po odliczeniu z zasiłku chorobowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, art. 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).
Joanna Lesińska