Czy od nauczyciela-emeryta należy odprowadzić składki na Fundusz Emerytur Pomostowych?
Zasady i tryb opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych zostały określone w rozdziale 6 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656) - dalej u.e.p. W świetle przepisów wskazanej ustawy, składki na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się za pracownika, który jednocześnie spełnia następujące warunki:
a) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;
b) wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, które zostały wymienione w załączniku nr 1 lub nr 2 do u.e.p.
Jeśli chodzi o nauczycieli, to zgodnie z pkt 21 załącznika nr 2 do przywołanej ustawy prace w szczególnym charakterze wykonują tylko nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. A zatem - tylko w stosunku do wskazanej grupy pracowników istnieje obowiązek odprowadzania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Generalnie można wskazać, iż składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się za pracownika, który jest uprawniony do emerytury pomostowej. Ponieważ uprawnienie do emerytury pomostowej przysługuje nielicznej grupie nauczycieli (tj. nauczycielom wymienionym w pkt 21 załącznika Nr 2 do u.e.p.) - tylko w odniesieniu do tej grupy nauczycieli płatnik ma obowiązek odprowadzić składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Magdalena Sender