Nauczyciel był zatrudniony w dwóch szkołach w wymiarze 9/18 i 7,74/18. W tych szkołach rozwiązał stosunek pracy z dniem 28 sierpnia 2008 r. (umowy na czas określony do 31 sierpnia) w związku z przejściem na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN.
Czy w tych dwóch placówkach należy się mu odprawa emerytalna?

Na podstawie art. 87 KN, odprawa emerytalna przysługuje nauczycielom, których stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę. Związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem nauczyciela na emeryturę rozumiany jest szeroko i może być to związek: czasowy (jeśli ustanie stosunku pracy zbiega się w czasie z przejściem pracownika na emeryturę), przyczynowy (jeśli ustanie stosunku pracy następuje z powodu przejścia pracownika na emeryturę), funkcjonalny (jeśli nabycie prawa do emerytury następuje po pewnym czasie od ustania stosunku pracy, ale przyznanie prawa do świadczenia jest następstwem sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia).
Wskazać należy na to, iż – jak wynika z KN – odprawa emerytalna przysługuje nauczycielowi:
1) w szkole będącej podstawowym miejscem pracy nauczyciela;
2) zatrudnionemu w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć (art. 91b ust. 1 KN); wyjątek od tej zasady zawarty został w art. 22 ust. 3 KN i dotyczy nauczycieli, którzy zatrudnieni są w kilku szkołach, w każdej w wymiarze poniżej połowy obowiązującego wymiaru zajęć, jeśli sumaryczny wymiar ich zajęć we wszystkich szkołach, w których są zatrudnieni, stanowi co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć dla danego stanowiska.
W świetle powyżej wskazanych przepisów, zgodnie z KN, nauczycielowi przysługiwała odprawa emerytalna w szkole, w której nauczyciel zatrudniony był w wymiarze 9/18 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Magdalena Sender