Pytanie
Czy należy wypłacić tzw. "trzynastkę" nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo od 1 września 2011 r. do 22 grudnia 2011 r. i od 2 stycznia 2012 r. do 30 czerwca 2012 r. na 1/2 etatu?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 23 stycznia 2012 r.
Zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080 z późn. zm.) w związku z art. 48 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego.
Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy.
Przepracowanie co najmniej 6 miesięcy warunkujących nabycie prawa do wynagrodzenia rocznego nie jest wymagane w przypadkach między innymi nawiązania stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego z nauczycielem i nauczycielem akademickim zgodnie z organizacją pracy szkoły (szkoły wyższej).
Pewne wątpliwości mogą wystąpić w przypadku, gdy stosunek pracy został z nauczycielem zawarty już po dniu 1 września, a więc po dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Użyte w ustawie określenie "nawiązanie stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego zgodnie z organizacją pracy szkoły" wskazują, że uprawnienie do wynagrodzenia rocznego dotyczy nauczycieli, z którymi stosunek pracy został nawiązany z dniem 1 września.
W opisanym wyżej przypadku z nauczycielem nawiązano stosunek pracy w dniu 1 września, co oznacza, że dodatkowe wynagrodzenie roczne będzie mu przysługiwało.
Marta Handzlik