Nauczyciel uczący w innej szkole religii uzyskał w 2004 r. akt nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego.
W maju 2006 r. ukończył podyplomowe studia z informatyki a w sierpniu wygasła mu umowa z tamtą szkołą.
Z dniem 1 września 2006 r. został zatrudniony w naszej szkole w charakterze nauczyciela informatyki jako nauczyciel kontraktowy.
We wrześniu 2007 r. rozpoczął staż na nauczyciela mianowanego z informatyki.
Czy w momencie zatrudnienia tego nauczyciela zostały przez nas zachowane procedury?
Czy obecnie nauczycielowi może zostać zakwestionowany przebieg awansu zawodowego?

Jeśli nauczyciel został zatrudniony zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami (2006 r. ukończył podyplomowe studia z informatyki) i posiadanym stopniem awansu (nauczyciel kontraktowy), to mógł rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najemnej 2 lat, od dnia uzyskania stopnia awansu zawodowego. Jeśli nauczyciel uzyskał awans na stopień nauczyciela kontraktowego w 2004 r., to mógł rozpocząć staż we wrześniu 2007 r.
Zgodnie z przepisem art. 9d ust. 4 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674) - dalej KN, nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej dwóch lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego.
Ponieważ przepisy KN nie definiują, co należy rozumieć przez "przepracowanie w szkole" a powołany przepis nie wskazuje okresów nieświadczenia pracy, które nie byłyby zaliczane odpowiednio do dwuletniego i rocznego okresu pracy w szkole, należy przyjąć, iż określenie "po przepracowaniu w szkole" oznacza okres zatrudnienia w szkole. Przepracowanie w szkole dwóch lat bądź roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego liczone jest zatem jako okres pozostawania w stosunku pracy a nie faktycznego świadczenia pracy.
Z nauczycielem kontraktowym nawiązuje się stosunek pracy na podstawie umowy o pracę zawieranej na czas nieokreślony (art. 10 ust. 4 KN).
Warto dodać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących awansu, wymagających rozstrzygnięcia prawnego należy zawrócić się z prośbą o rozstrzygnięcie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad placówką. Ponieważ zgodnie z przepisami art. 9h ust. 1 pkt 1 KN nadzór nad czynnościami podejmowanymi w postępowaniu o nadanie nauczycielom stopnia awansu zawodowego przez dyrektorów szkół – sprawuje organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

Jan Chojnacki