Nauczyciel zatrudniony na etacie w jednej szkole (32 lata pracy) równocześnie podjął pracę od marca tego roku w innej szkole w charakterze opiekuna-animatora na boisku "Orlik 2012". W trakcie pracy w momencie zamykania boiska (5 min. do zakończenia dyżuru) po telefonie rodzica była interwencja policji. Ponieważ kontrola wykazała, że nauczyciel podejmował czynności służbowe w stanie wskazującym na spożycie alkoholu został ukarany mandatem karnym w wys. 400 zł (pierwsza kara). Mandat ten przyjął i zapłacił, na tym postępowanie w tej sprawie zostało zakończone.
W związku z powyższym faktem została z nim również rozwiązana umowa o pracę jako opiekuna Orlika (druga kara).

Czy na wniosek dyrekcji pierwszej szkoły (zatrudnienie na etacie) do komisji dyscyplinarnej przy kuratorium oświaty nauczyciel ten może być ukarany po raz trzeci?
Czy nie należy zakończyć procedury postępowania przez rzecznika dyscyplinarnego na etapie wyjaśnienia i umorzenia sprawy ze względu na podjęte wcześniejsze kary?

Zawiadomienie komisji dyscyplinarnej o czynie uchybieniu godności zawodu lub obowiązkom nauczyciela może być dokonane przez każdego, który taką wiedzę posiada. Zatem może to uczynić nie tylko poszkodowany czynem nauczyciela, pracodawca, u którego nauczyciel był zatrudniony w charakterze opiekuna, ale również pracodawca, u którego nauczyciel pracuje na etacie. Zapłata mandatu karnego oraz rozwiązanie umowy o pracę nie jest podstawą uniemożliwiającą prowadzenie postępowania dyscyplinarnego.
Mandat karny nie jest karą porządkową, która zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 15, poz. 64) wyklucza wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.), rozwiązanie stosunku pracy po popełnieniu czynu nie stanowi przeszkody do wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz wymierzenia kary dyscyplinarnej. Natomiast postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 3 miesięcy od dnia uzyskania przez właściwy organ, przy którym powołana została komisja dyscyplinarna – wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie 3 lat od popełnienia tego czynu.

Odpowiedź na pytanie pochodzi z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>