Nauczyciel dyplomowany zatrudniony przez mianowanie, realizuje przedmioty: wychowanie fizyczne oraz gimnastykę korekcyjną (z godzin do dyspozycji dyrektora) w klasie III - 1 godz. W następnym roku szkolnym zabraknie mu godzin do realizowania etatu z wychowania fizycznego, nie będzie podziału na grupy zajęciowe oraz nie będzie gimnastyki korekcyjnej, ponieważ we wszystkich klasach I-III będą obowiązywały nowe plany nauczania i w godzinach do dyspozycji dyrektora nie można zrealizować gimnastyki korekcyjnej.
Czy jest to wystarczający powód, aby zastosować wobec nauczyciela art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) - dalej KN?
Nauczyciel ma ustalone uprawnienia emerytalne na 31 grudnia 2008 r. i prawdopodobnie skorzysta z emerytury.

Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 pod warunkiem, że przyczyną rozwiązania stosunku pracy będą przyczyny wskazane w treści tego przepisu (zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole, zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć), a nie kwestia uzyskania przez nauczyciela uprawnień emerytalnych. W omawianej sprawie przyczyną wypowiedzenia będzie przesłanka, określona w treści art. 20 ust. 1 pkt 2 KN, a więc zmiana planu nauczania uniemożliwiająca dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Jeżeli przyczyna ta znajdzie potwierdzenie w obiektywnych okolicznościach, będzie więc prawdziwa, to złożone nauczycielowi wypowiedzenie będzie prawidłowe. Zgodnie z treścią art. 20 ust. 3 KN, rozwiązanie stosunku pracy następuje z końcem roku szkolnego, po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Tak więc, wypowiedzenie musi być złożone w maju, tak aby z końcem miesiąca zaczął biec okres wypowiedzenia, kończący się wraz z ostatnim dniem roku szkolnego. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z powyżej wskazanej przyczyny, dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia (art. 20 ust. 5a KN). Z regulacji tej wynika, że obowiązek konsultacji ze związkami zawodowymi dotyczy zamiaru wypowiedzenia. Tak więc, wystąpienie do związku zawodowego powinno nastąpić przed złożeniem wypowiedzenia, zaś złożenie wypowiedzenia powinno nastąpić po wypowiedzeniu się związku zawodowego w tej kwestii. Złożenie wypowiedzenia przed wydaniem opinii lub przed upływem 7 dni na wyrażenie opinii, mogłoby stanowić podstawę zarzutu, że dyrektor wypowiedział stosunek pracy bez wysłuchania związku zawodowego, a więc uchybił normie art. 20 ust. 5a KN. Na podstawie art. 20 ust. 2 KN, nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Odprawa powinna zostać wypłacona najpóźniej do dnia zakończenia stosunku pracy. Wypowiedzenie jest bezskuteczne w przypadku złożenia przez nauczyciela w terminie do 30 dni od dnia doręczenia wypowiedzenia stosunku pracy - pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny. Z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym, stosunek pracy wygasa. Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje dla nauczyciela skutki, jakie przepisy prawa wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy w zakresie świadczeń przedemerytalnych (art. 20 ust. 5c KN). W przypadku przejścia w stan nieczynny i późniejszego wygaśnięcia stosunku pracy, odprawa o której mowa w art. 20 ust. 2 KN nie przysługuje.

Krzysztof Lisowski