Pytanie
Dyrektor szkoły otrzymał nieoficjalną informację, iż nauczyciel zatrudniony przez mianowanie zostanie prawdopodobnie ukarany za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.
Czy należy go w tym momencie postawić przed komisją dyscyplinarną?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 27 stycznia 2012 r.
1. Zgodnie z treścią art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN, postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna na wniosek rzecznika dyscyplinarnego. Kary dyscyplinarne, wskazane w treści art. 76 ust. 1 KN, wymierza na podstawie art. 76 ust. 2 KN komisja dyscyplinarna, a więc komisja wskazana w treści art. 77 ust. 1 i 2 KN.
Tak więc z obowiązujących przepisów wynika wyraźnie, że dyrektor szkoły nie ma kompetencji aby skutecznie postawić nauczyciela przed komisją dyscyplinarną. Może natomiast poinformować rzecznika odpowiedzialności dyscyplinarnej o podejrzeniu naruszenia przez nauczyciela godności zawodu.
2. Inną kwestią jest wygaśnięcie stosunku pracy nauczyciela w razie prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie (art. 26 ust. 1 pkt 3 KN). W takiej sytuacji wygaśnięcie stosunku pracy stwierdza dyrektor szkoły (art. 26 ust. 2 KN). Stosunek pracy nauczyciela wygasa z mocy prawa choćby stwierdzenie tego przez dyrektora szkoły nastąpiło z opóźnieniem, podobnie: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 lutego 2006 r. (wyrok SN z dnia 2 lutego 2006 r. I PK 140/05, OSNP 2007, nr 5-6, poz. 61). Z treści przepisu nie wynika termin, w którym ma nastąpić stwierdzenie wygaśnięcia stosunku pracy. W każdym razie z przepisu nie wynika w żaden sposób, aby po upływie pewnego czasu nie mogło już dojść do stwierdzenia wygaśnięcia stosunku pracy. Można uznać, że stwierdzenie to powinno nastąpić niezwłocznie po uzyskaniu przez dyrektora szkoły informacji o skazaniu nauczyciela.
Krzysztof Lisowski