Power Box to autorski zestaw pomocy dydaktycznych przygotowany przez specjalistów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, umożliwiający doświadczalne wytwarzanie i wykorzystywanie energii elektrycznej. Przedstawiono go we wtorek podczas lekcji pokazowej w Szkole Podstawowej nr 61 na warszawskiej Ochocie.
W zestawie znalazł się m.in. panel solarny, turbina wiatrowa, woltomierz, miernik poboru mocy, przewody. Są także specjalne karty ze scenariuszami do przeprowadzenia eksperymentów. Pisane są one tak by były zrozumiałe dla uczniów. W zestawie jest siedem takich kart.
"Karty pomagają nauczycielowi przeprowadzić ucznia przez elementy metody badawczej. Mamy tu podane, co należy przygotować do przeprowadzenia eksperymentu, jak ma wyglądać stanowisko badawcze. Mamy opis, jak wykonać doświadczenie, jak zapisywać wyniki, jak je uporządkować i przedyskutować" - powiedziała dziennikarzom Anna Dziama z Centrum Nauki Kopernik.
Na kartach wśród urządzeń i przedmiotów potrzebnych do wykonania danego eksperymentu, obok urządzeń znajdujących się w zestawie, wymieniono też takie, o które nauczyciel i uczniowie muszą się sami postarać, np. butelka z wodą, czajnik elektryczny czy wiatrak elektryczny.
"Ideą zestawu jest to, by nie dawać wszystkiego do końca. (...) Chcemy, by zestawy były wzbogacane przez użytkowników, by w większym stopniu czuli się autorami doświadczeń, by pobudzać ich do wymyślania samemu kolejnych eksperymentów" - zaznaczyła Dziama.
W zestawie znajduje się dodatkowo gra edukacyjna, dzięki której uczniowie będą mogli dowiedzieć się, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii.
Prace nad opracowaniem zestawu Power Box trwały półtora roku. Partnerem Centrum Nauki Kopernik była Fundacja RWE, z której inicjatywy i środków zostały przygotowane zestawy dla szkół. Eksperymenty opisane na kartach uwzględniają cele zapisane w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
Warunkiem otrzymania przez szkołę zestawów Power Box jest wzięcie udziału przez trzech nauczycieli uczących w niej udziału w warsztatach organizowanych przez Centrum Nauki Kopernik. Warsztaty skierowane są przede wszystkim do nauczycieli prowadzących zajęcia z przyrody, a także techniki i matematyki. Każda szkoła, której nauczyciele wezmą udział w warsztatach, otrzyma trzy zestawy do doświadczeń.
W warsztatach wzięło udział dotąd 85 nauczycieli z 30 stołecznych szkół. "Zapraszamy na nasze warsztaty nauczycieli z Warszawy. Są jeszcze wolne miejsca" - zapewniła Dziama. Formularze zgłoszeń są dostępne na stronie internetowej Centrum Nauki Kopernik. Przy zapisie decyduje kolejność zgłoszeń.
Obecnie warsztaty organizowane są dla nauczycieli z Warszawy. "Jesienią zamierzamy udać się do gmin z Suwalszczyzny, z okolic Malborka - tam gdzie RWE ma parki wiatrowe" - poinformowała rzeczniczka prasowa RWE Polska, Anna Warchoł.(PAP)