„Jeśli dziś jeszcze wielu rodziców okazuje sceptycyzm w odniesieniu do tego, że szkoła mogłaby przekazywać jakieś wartości, to jest to niewątpliwie pewien legat epoki komunizmu. Uczyliśmy się wszyscy przez dobre dwa pokolenia, ze lepiej by wartości kształtowane były w rodzinie” - mówił Buzek.
Zaznaczył, że przekazywanie wartości i kształtowanie postaw w szkole powinno dobywać się i odbywa się na wszystkich lekcjach. „Są jednak pewne granice, to ideologie. Szkoła nie powinna być za bardzo umoczona w ideologii, co nie oznacza, że ma być neutralna w przekonaniach” - powiedział były premier. Jak wyjaśnił, nauczyciele mają swoje przekonania, dzieci przynoszą z domu swoje.
„Niech rodzice decydują do jakiego typu szkoły posłać dziecko, niech ono samo zadecyduje, czy system wartości przekazywanych w danej szkole mu odpowiada i chce je stosować przez całe życie” - podkreślił.
Również Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście do uczestników konferencji przypomniał, że na szkole spoczywa ogromna odpowiedzialność za jakość jej pracy na rzecz każdego dziecka, nie tylko za przekazanie wiedzy. „Nie wystarczy bowiem wiedzieć, jaki człowiek powinien być. Edukacja jako świadome działanie jest jedną z relacji międzyludzkich i jeżeli ma spełniać swoje zadanie, musi opierać się na rzeczywistym kontakcie z dzieckiem, relacji opartej na wartościach, o których nie tylko mówi się, ale których się doświadcza (aby dobro czynić trzeba je znać)” - napisał rzecznik.
Według niego, „szkole potrzebna jest wspólna wizja sytemu wartości, jako źródło motywacji, inspiracji, integracji wokół których powinny skupiać się wszelkie działania, innowacje, emocje i wartości wyznawane przez nauczycieli, wychowawców, uczniów i ich rodziców”.
Jak zaznaczył Michalak, wizja systemu wartości jest potrzebna po to, by uniknąć nieporządku oraz aby móc weryfikować bieżące działania z długofalowymi zamierzeniami. „Jednocześnie trzeba pamiętać, że aby ten system mógł funkcjonować, powinien być uzgodniony ze wszystkimi, którzy tworzą społeczność szkolną. Jedynie wtedy będzie spójny, będzie sprzyjał tworzeniu w środowisku szkolnym klimatu współpracy, partnerstwa, zaufania i odpowiedzialności” - podkreślił.
Organizatorem konferencji jest Stowarzyszenie Edukacyjne Integracja. Jak można przeczytać na stronie internetowej stowarzyszenia jego misją „jest wykształcenie młodego pokolenia, które cechować będzie radość życia, wysokie standardy moralne i chęć do pełnego pasji pozytywnego oddziaływania na swoje środowisko”.  Stowarzyszenie prowadzi Przedszkole, Chrześcijańską Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum "Samuel", które mieszczą się na warszawskiej Pradze. (PAP)