Starania w celu nabycia nieruchomości podjęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, któremu podlegają szkoły muzyczne. Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza zgodziło się sprzedać budynek.
„Sfinalizowanie tej transakcji uporządkuje wreszcie skomplikowaną sytuację prawną i ułatwi funkcjonowanie szkole – wiadomo że najlepiej gospodarować na swoim” – powiedziała PAP rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku Lucyna Tyl.
Siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. W budynku znajduje się m.in. ponad pięćdziesiąt sal indywidualnych, sala koncertowa na 250 osób oraz sala kameralna na 100 miejsc.
Do końca lat 90. w gmachu dzierżawionym od zakonu mieścił się szpital miejski. Jego późniejsza adaptacja na potrzeby placówki trwała od 2001 r. do 2003 r. i kosztowała 12 mln zł. Na tę kwotę złożyła się dotacja w wysokości 700 tys. zł od ministerstwa kultury oraz środki z budżetu miasta Rybnika w wysokości 11,3 mln zł. „Wiemy, że budynek będzie kupiony za wartość, jaką miał przed adaptacją” – zaznaczyła Lucyna Tyl. Dodała, że miasto będzie się w resorcie ubiegać o częściowy zwrot poniesionych na rzecz szkoły nakładów.
Podczas konferencji informowano też o ostatnich sukcesach szkoły. W grudniu soliści i orkiestra koncertowali we francuskim regionie Midi-Pyrenees na zaproszenie L'Association Mazamet/Rybnik. Młodzież prezentowała podczas koncertów utwory kompozytorów polskich i francuskich, a także utwory świąteczne oraz polskie i francuskie kolędy.
Jak poinformowała dyrektor szkoły Romana Kuczera, wszystkie koncerty przyjmowane były bardzo gorąco przez słuchaczy. „Entuzjastyczne przyjęcie naszych występów i niezwykle pozytywne opinie prasowe podkreślające profesjonalny poziom artystyczny wykonawców to nie tylko znakomita rekomendacja dla szkoły, ale też skuteczna promocja Rybnika” – powiedziała dyrektor Kuczera.
W ubiegłym roku reprezentacja szkolnej orkiestry koncertowała też we Włoszech, Grecji i Niemczech.
Rybnicka szkoła to jedna z najbardziej znanych szkół muzycznych w kraju. Wykształciła wielu wybitnych artystów odnoszących sukcesy na krajowych i międzynarodowych scenach. Jej absolwenci to m.in. Adam Makowicz, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna czy Henryk Mikołaj Górecki.