W tym roku tylko w województwie świętokrzyskim OKE unieważniła prace 193 maturzystom. Przepisy nie przewidują możliwości odwołania się od takiej decyzji a zdaniem konstytucjonalistów takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem.
Przepisy powinny umożliwiać odwołanie się od decyzji o unieważnieniu egzaminu maturalnego. Ma ona bowiem charakter decyzji administracyjnej – mówi Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka zapowiedziała, że jeśli tego problemu nie uda się rozstrzygnąć inaczej, zgłosi go do Trybunału Konstytucyjnego.
Uczniowie z Ostrowca Świętokrzyskiego powołali pełnomocnika, który skierował wniosek do MEN o rozpatrzenie, czy OKE dopełniła wszelkich procedur koniecznych do wydania takiej decyzji. Urzędnicy sprawę badają. Szanse na zmianę postanowień okręgowej komisji są jednak niewielkie.
= Decyzja OKE jest ostateczna i ministerstwo nie ma żadnych możliwości, by na nią wpłynąć – uważa Grzegorz Żurawski, rzecznik MEN.
Kazimierz Jesionek, adwokat z Kancelarii Star Lex w Starachowicach, pełnomocnik maturzystów, już zapowiedział, że uda się z wnioskiem do sądu, jeśli OKE nie zmieni swojej decyzji, a MEN nie podejmie żadnych działań. Jednak ta droga również może okazać się nieskuteczna, bo sądy zazwyczaj odrzucają takie pozwy.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 29 .07.2011 r.