Ministerstwo Edukacji Narodowej musi poprawić plany lekcji w szkołach. Zmieniają się bowiem inne ustawy i trzeba je dopasować do ustawy szkolnej. Dotyczy to lekcji z bezpieczeństwa (dawne przysposobienie obronne) i wychowania fizycznego.
MEN chce wprowadzić obowiązkową edukację w zakresie bezpieczeństwa dla uczniów gimnazjów, zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących oraz liceów profilowanych i techników. W miejsce dotychczasowego przysposobienia obronnego w szkołach ponadgimnazjalnych wprowadzony ma zostać przedmiot - edukacja dla bezpieczeństwa. Z kolei w gimnazjach dla młodzieży proponuje się, aby przedmiot edukacja dla społeczeństwa zastąpił ścieżkę edukacyjną - edukacja obronna.
Przedmioty te będą obowiązkowe i wykładane raz w tygodniu w trakcie jednej godziny lekcyjnej. W przyszłości minister do spraw oświaty w porozumieniu z szefem obrony narodowej określi w jaki sposób taka edukacja z bezpieczeństwa będzie wyglądać. Nie wyklucza się nawet możliwości organizowania obozów specjalistycznych.
MEN zamierza także większą uwagę poświęcić kondycji fizycznej uczniów zarówno młodszych i starszych. Ministerstwo chce by szkoły bardziej samodzielnie planowały, co uczniowie będą na nich robić. Obok lekcji WF prowadzonych w formie zajęć klasowo- lekcyjnych pojawić się mają zajęcia w innych formach odpowiednich do potrzeb zdrowotnych uczniów, uwzględniających specyfikę ich zainteresowań sportowych oraz tradycje sportowe danego środowiska lub szkoły.
 
Źródło: Rzeczpospolita, 29.01.2009 r.