Mimo że uwag do projektu było bardzo wiele, KSRM postanowił przyjąć założenia do nowelizacji Karty Nauczyciela. Najważniejsze zmiany dotyczyć będą urlopów wypoczynkowych i zdrowotnych.
Przepisy dotyczące rocznych urlopów dla poratowania zdrowia mają być bardziej restrykcyjne. Prawo do urlopu będzie miał nauczyciel, który przepracował 20 lat (obecnie jest to siedem), a łączny czas wypoczynku wyniesie maksymalnie rok, a nie - jak teraz - trzy lata. O potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu orzeknie lekarz medycyny pracy i to jedynie w sytuacji, gdy stwierdzi stan zagrożenia chorobą zawodową.
MEN chce również zmian w przepisach określających wymiar urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Mają być elastyczniejsze - po nowelizacji roczny wymiar urlopu wynieść ma 47 dni, a nauczyciel ma mieć możliwość wykorzystania go w wybranym przez siebie okresie (w którym nie zaburzy to pracy szkoły).
Zmienić mają się także zasady wyliczania jednorazowego dodatku uzupełniającego dla nauczycieli. Jednostki samorządu terytorialnego nie będą musiały wyliczać go odrębnie dla pedagogów na różnych stopniach awansu zawodowego. Za podstawę przyjmowana będzie średnia wynagrodzeń wszystkich nauczycieli ze szkół podległych jednostce samorządu terytorialnego i dopiero, gdy pensje okażą się niższe niż ustawowe progi, nauczyciele otrzymają dodatek uzupełniający.
Najwięcej uwag do projektu miało Ministerstwo Finansów, które postulowało likwidację dodatku wiejskiego oraz zmniejszenie odpisu na ZFŚS dla nauczycieli. MEN jednak tych uwag nie uwzględniło, a Komitet wątpliwe kwestie rozstrzygnął na rzecz wnioskodawców.