Jeżeli chodzi o ustalanie wysokości wynagrodzenia urlopowego z tytułu godzin ponadwymiarowych to kwestię tę reguluje art. 67 ust. 1 Karty Nauczyciela (d. K.N.)K, zdanie drugie i ust. 2 K.N. oraz § 4 rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli - dalej r.w.e.u.w
Wynika z nich, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i godzin doraźnych zastępstw oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu wszystkich miesięcy danego roku szkolnego, poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy od roku szkolnego - z tego okresu. Treść § 4 r.w.e.u.w. , jest jedynie powtórzeniem materii ustawowej w tym zakresie. Tak więc w przypadku wynagrodzenia urlopowego z tytułu godzin ponadwymiarowych i doraźnych zastępstw, obliczane jest ono na podstawie średniej.
Jeżeli wysokość wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godzin doraźnych zastępstw uległa zmianie w okresie, z którego oblicza się wynagrodzenie za urlop (lub w miesiącu wykorzystywania urlopu) wynagrodzenie to ulega przeliczeniu ( art. 67 ust. 2 K.N. ). W związku z tym, że wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy ( art. 35 ust. 3 K.N ), to sytuacja powyższa może mieć miejsce np. w związku ze zmianą zaszeregowania nauczyciela z tytułu uzyskania wyższego tytułu zawodowego. Bardzo często egzaminy dyplomowe składane są bądź to w miesiącach poprzedzających ferie letnie, lub już w czasie ich trwania. W takich sytuacjach na podstawie art. 39 ust. 1 zdanie drugie K.N., zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego. W takiej sytuacji będzie następowała konieczność ponownego przeliczenia wynagrodzenia urlopowego.

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Prawo Oświatowe z serii MeritumPolecamy publikację "Prawo Oświatowe z serii Meritum">>