PiS rozpoczął od woj. świętokrzyskiego PiS rozpoczął ogólnopolską akcję "Dokąd zmierza polska edukacja". Przedstawia w niej zagrożenia, jakie mają wynikać ze zmian proponowanych przez rząd PO. Główne zagrożenia to - jak wyliczał przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Przemysław Gosiewski - likwidacja nadzoru pedagogicznego, zapowiedź prywatyzacji szkół, podział na uczniów gorszych i lepszych, odnarodowienie treści nauczania i dalsza pauperyzacja zawodu nauczyciela. Wspierał go poseł Sławomir Kłosowski, wiceminister edukacji w rządzie PiS, były opolski kurator oświaty.
Dużo uwagi Kłosowski poświęcił też "hochsztaplerskiej rzekomej podwyżce" płac nauczycieli zapowiedzianej przez rząd na 2009 rok. Wyliczał, że po uwzględnieniu inflacji i tego, że nauczyciele będą musieli pracować więcej o dwie godziny tygodniowo w szkołach podstawowych i gimnazjach i o jedną godzinę w szkołach ponadgimnazjalnych, stracą w rzeczywistości 7-8 proc.
Kłosowskiego niepokoi także możliwości kształtowania programów edukacyjnych przez dyrektora szkoły i radę pedagogiczną. Według niego może to doprowadzić do sytuacji, w której państwo straci kontrolę nad treściami edukacyjnymi. Jego zdaniem przejmowanie szkół podstawowych i gimnazjalnych przez osoby prywatne, fizyczne i prawne łącznie z majątkiem to próba uwłaszczenia się na majątku narodowych. Oznajmił, że w 2008 roku kuratorzy zawetowali próby likwidacji 800 szkół.
Jeśli będą o tym decydować samorządy, to może - jego zdaniem - dojść do przypadków, że w województwie opolskim w gminie, w której wójtem czy burmistrzem jest przedstawiciel mniejszości niemieckiej, za polską oświatę odpowiedzialność będzie ponosił przedstawiciel mniejszości.
Posłowie PiS opowiedzieli się też przeciw pozbawieniu nauczycieli praw do wcześniejszej emerytury, a także przeciw rozpoczynaniu nauki w szkole od sześciu lat, ponieważ - ich zdaniem - rząd chce wprowadzić te zmiany bez odpowiedniego przygotowania, a sześciolatki posadzić w jednej klasie z siedmiolatkami.
W spotkaniu z posłami PiS, które odbyło się 3.11. w Kielcach, uczestniczyło ok. 40 nauczycieli, w tym działacze ZNP i oświatowej "Solidarności".
 
Źródło: Gazeta Wyborcza, Gazeta Prawna, 4.11.2008 r.