„Szkolną rewolucją” nazywa Głos Nauczycielski zmiany ustawie o systemie oświaty, które planuje minister Hall i wylicza niektóre z propozycji.
Najważniejsze to subwencjonowanie edukacji przedszkolnej dzieci cztero- i pięcioletnich,
prawo czterolatków do wychowania przedszkolnego, możliwość objęcia dwulatków wychowaniem przedszkolnym, nowy system oceniania jakości edukacji pod auspicjami naczelnego inspektora jakości edukacji w randze wiceministra, nowe instytucje, które powstaną na bazie centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz kuratoriów oświaty: Krajowy Ośrodek Rozwoju Edukacji, sieć Regionalnych Ośrodków Jakości Edukacji, system wspomagania szkół w rozwoju oparty o sieć lokalnych Centrów Rozwoju Edukacji, możliwość łączenia w grupy podstawówek z przedszkolami oraz gimnazjów z liceami oraz prawo przekazywania zadań oświatowych organizacjom działającym w sferze pożytku publicznego przez samorządy.
Większość proponowanych rozwiązań (system oceniania jakości edukacji, unowocześnione kształcenie zawodowe) zacznie obowiązywać od września 2012 roku. Wcześniej – w ciągu 14 dni od wejścia w życie ustawy – będzie możliwość grupowania szkół i placówek.
Natomiast zmiany dotyczące subwencjonowania edukacji przedszkolnej oraz sposobu finansowania centrów rozwoju edukacji w całości zaczną obowiązywać dopiero od roku 2016.
 
Źródło: Głos Nauczycielski, 16.03.2011 r.