„Raport o stanie edukacji”
Eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych - instytucji badawczej przy MEN, przygotowali „Raport o stanie edukacji”. Ma ocenić stan polskiej oświaty i zmiany, jakie zaszły w niej w ostatnich 20 latach.
Jako sukces IBE wymienia zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach - zwłaszcza w ciągu ostatnich trzech lat Nadal jednak dostęp do wychowania przedszkolnego jest łatwiejszy w dużych miastach.
Za sukces uznano Take gimnazja.
Za sukces uznano Take gimnazja.
Da się go zmierzyć badaniami umiejętności 15-latków (PISA). Polscy uczniowie poprawili się znacznie właśnie po wprowadzeniu gimnazjów. Ale rośnie podział gimnazjów na lepsze i gorsze, zwłaszcza w dużych miastach.
Coraz więcej młodych ludzi ma wyższe wykształcenie, ale jakość kształcenia jest zbyt zróżnicowana. Uczelnie oferują najwięcej miejsc na kierunkach humanistycznych, niekoniecznie pożądanych na rynku pracy, za to tanich w utrzymaniu.
Różnice w poziomie wykształcenia mieszkańców miast i wsi maleją, ale wciąż są bardzo duże. Od 1995 r. liczba mieszkańców wsi z wyższym wykształceniem zwiększyła się czterokrotnie, kobiety odbiły się bardziej niż mężczyźni.
Nauczyciele są lepiej wykształceni i chętnie się dokształcają. Ale słaby jest system doskonalenia zawodowego i awansu.
Według autorów raportu powrót matematyki na maturę jest sukcesem. Ale trzeba poprawić poziom nauczania matematyki w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Źródło: Gazeta Wyborcza, 1.06.2011 r.
Coraz więcej młodych ludzi ma wyższe wykształcenie, ale jakość kształcenia jest zbyt zróżnicowana. Uczelnie oferują najwięcej miejsc na kierunkach humanistycznych, niekoniecznie pożądanych na rynku pracy, za to tanich w utrzymaniu.
Różnice w poziomie wykształcenia mieszkańców miast i wsi maleją, ale wciąż są bardzo duże. Od 1995 r. liczba mieszkańców wsi z wyższym wykształceniem zwiększyła się czterokrotnie, kobiety odbiły się bardziej niż mężczyźni.
Nauczyciele są lepiej wykształceni i chętnie się dokształcają. Ale słaby jest system doskonalenia zawodowego i awansu.
Według autorów raportu powrót matematyki na maturę jest sukcesem. Ale trzeba poprawić poziom nauczania matematyki w pierwszych klasach szkoły podstawowej.
Źródło: Gazeta Wyborcza, 1.06.2011 r.





