W marcu w 400 placówkach oświatowych ma ruszyć pilotażowy program „Cyfrowa szkoła”. Natomiast od września 2013 r. wszystkie szkoły zostaną objęte wieloletnim programem, który zakłada powszechne wykorzystywania przenośnych komputerów czy tablic multimedialnych. W załączniku do projektu rozprowadzenia rozporządzenia w sprawie warunków, form i trybu realizacji przedsięwzięcia, dotyczącego rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, określono listę pomocy dydaktycznych, o jakie mogą się ubiegać gminy.
Dofinansowanie uzależnione też będzie od liczby uczniów w placówce. Może się wahać od 90 tys. zł do nawet 200 tys. zł. Samorząd przy ubieganiu się o wsparcie musi wykazać 20 proc. wkładu własnego.
Jak wykorzystać nowe technologie na lekcjach, nauczyciele nauczą się na szkoleniach finansowanych z funduszy unijnych. Mają też powstać darmowe e-podręczniki. - E-podręczniki będą dostępne dla uczniów, nauczycieli i rodziców na otwartej platformie edukacyjnej - zapowiedziała szefowa MEN Krystyna Szumilas, która w czwartek prezentowała program "Cyfrowa szkoła" w Sejmie.
Do 23 marca dyrektorzy szkół powinni przedstawić gminom wykaz potrzebnych im pomocy dydaktycznych, w tym przenośnych komputerów i multimedialnych tablic.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 27.01.2012 r.
Oprac. Alicja Bukowska