Sesja egzaminów pisemnych potrwa do 24 maja. Egzaminy ustne przeprowadzane będą do 27 maja. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Chętni mogą zdawać też egzaminy z przedmiotów dodatkowych - do sześciu. Aby uzyskać świadectwo maturalne maturzyści muszą jeszcze przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego.
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają obowiązkowe także egzaminy pisemne i ustne z języka narodowego.
Terminy egzaminów pisemnych z języków obcych ustalono na: 6 maja - angielski, 11 maja - niemiecki, 16 maja - rosyjski, 19 maja - francuski, 20 maja - hiszpański, 23 maja - włoski. Na 23 maja wyznaczono też egzaminy z języków mniejszości narodowych (białoruski, litewski i ukraiński) oraz z języka kaszubskiego.
Egzamin pisemny z wiedzy o społeczeństwie przewidziano na 9 maja rano; tego samego dnia po południu będzie egzamin z historii sztuki. 10 maja będą egzaminy: rano z biologii, po południu z historii muzyki; 12 maja - rano z fizyki i astronomii, po południu - z filozofii; 13 maja - rano z geografii, po południu z wiedzy o tańcu; 17 maja - rano z informatyki, po południu - z łaciny i kultury antycznej; 18 maja - rano z historii, po południu z chemii. 24 maja przeprowadzane będą egzaminy z różnych przedmiotów zdawanych w językach obcych.
Podobnie jak w latach ubiegłych geografia jest najczęściej wybieranym przedmiotem na pisemnej maturze - zdawać ją będzie niemal co czwarty abiturient. Wśród języków obcych prym wiedzie angielski - wybrało go ponad 80 proc. przystępujących do egzaminu.
Geografię chce zdawać 86,9 tys. maturzystów (21,8 proc. ogółu abiturientów), biologię - 75,9 tys. maturzystów (19 proc.), wiedzę o społeczeństwie - 66,8 tys. maturzystów (16,7 proc.), chemię 44 tys. (11 proc.).
Spóźnialscy albo ściągający maturzyści nie mogą zdawać egzaminu w dodatkowym terminie. Do matury będą mogli przystąpić dopiero za rok.
 
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 3.05.2011 r.