8 stycznia minęło 13 lat od uchwalenia przez Sejm ustawy upoważniającej prezydenta RP do ratyfikowania konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.
Konkordat jest najważniejszym dokumentem regulującym relacje między państwem polskim a Kościołem. Konkordat gwarantuje Kościołowi katolickiemu m.in. nauczanie religii w szkołach.
Aż pięć z 29 znajdujących się w nim artykułów dotyczy gwarancji nauczania religii w szkołach i na uczelniach wyższych. Artykuł 12 uznaje prawo rodziców do "religijnego wychowania dzieci", w związku z czym państwo "gwarantuje, że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola, prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej, organizują zgodnie z wolą zainteresowanych naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych". Artykuł ten przewiduje również, że opracowanie podręczników do nauczania religii pozostaje w wyłącznej gestii Kościoła, podobnie jak przyznawanie nauczycielom prawa do wykładania tego przedmiotu.
Artykuł 13 z kolei przyznaje prawo do wykonywania praktyk religijnych dzieciom i młodzieży przebywającej na koloniach i obozach.
W następnych artykułach zapisano m.in. prawo Kościoła do zakładania dotowanych i utrzymywanych przez państwo szkół i przedszkoli oraz prawo do powoływania szkół wyższych oraz instytutów naukowo-badawczych (także finansowanych ze środków publicznych)
Źródło: Głos Nauczycielski, 8.10.2011 r.