Nadanie statutu Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego.

ZARZĄDZENIE Nr 15
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 2019 r.
w sprawie nadania statutu Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego

Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 660, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Nadaje się statut Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r. 1

ZAŁĄCZNIK

STATUT URZĘDU KOMISJI NADZORU FINANSOWEGO

§  1. 
1. 
Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego, zwanym dalej "Urzędem Komisji", kieruje Przewodniczący Komisji przy pomocy Zastępców Przewodniczącego Komisji oraz dyrektora generalnego, dyrektorów zarządzających i dyrektorów komórek organizacyjnych.
2. 
Przewodniczący Komisji może udzielać pracownikom Urzędu Komisji pełnomocnictw i upoważnień w zakresie przysługujących mu uprawnień.
§  2. 
1.  2
 W skład Urzędu Komisji wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
Centrum Analiz Danych Nadzorczych;
2)
Departament Administracji;
3)
Departament Analiz Ekonomicznych;
4)
Departament Audytu Wewnętrznego;
5)
Departament Bankowości Komercyjnej;
6)
Departament Bankowości Równoległej;
7)
Departament Bankowości Spółdzielczej;
8)
Departament Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji;
9)
Departament Compliance;
10)
Departament Cyberbezpieczeństwa;
11)
Departament Finansów;
12)
Departament Firm Inwestycyjnych;
13)
Departament Funduszy Inwestycyjnych i Funduszy Emerytalnych;
14)
Departament Informatyki;
15)
Departament Infrastruktury i Obrotu Giełdowego;
16)
Departament Innowacji Finansowych FinTech;
17)
Departament Inspekcji Bankowych;
18)
Departament Inspekcji Ubezpieczeniowych;
19)
Departament Instytucji Pożyczkowych;
20)
Departament Komunikacji Społecznej;
21)
Departament Licencji Bankowych;
22)
Departament Licencji Ubezpieczeniowych;
23)
Departament Nadzoru nad Systemem Zarządzania i Dystrybucją Ubezpieczeń;
24)
Departament Nadzoru Ubezpieczeniowego;
25)
Departament Postępowań Sankcyjnych;
26)
Departament Prawny;
27)
Departament Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy;
28)
Departament Rozwoju Regulacji;
29)
Departament Spółek Publicznych;
30)
Departament Spraw Karnych;
31)
Departament Strategii i Efektywności Organizacyjnej;
32)
Departament Współpracy Międzynarodowej;
33)
Departament Zakupów;
34)
Departament Zarządzania Zasobami Ludzkimi;
35)
Gabinet Komisji;
36)
Zespół Nadzoru nad Rynkiem Kryptoaktywów;
37)
Zespół Nadzoru nad Rynkiem Wtórnym Nieobsługiwanych Kredytów.
2. 
W skład Urzędu Komisji wchodzą także utworzone przez Przewodniczącego Komisji samodzielne zespoły oraz samodzielne stanowiska pracy.
§  3. 
1. 
Przewodniczący Komisji, w drodze zarządzenia, nadaje regulamin organizacyjny Urzędu Komisji, w którym określa zasady organizacji i funkcjonowania Urzędu Komisji oraz podział zadań pomiędzy komórki organizacyjne, o których mowa w § 2.
2. 
Regulamin organizacyjny Urzędu Komisji może określać piony obejmujące co najmniej dwie komórki organizacyjne, o których mowa w § 2.
3. 
O nadaniu regulaminu organizacyjnego Urzędu Komisji oraz o jego zmianach Przewodniczący Komisji niezwłocznie zawiadamia Prezesa Rady Ministrów.
§  4. 
1. 
Przewodniczący Komisji, w drodze zarządzenia, określa bezpośrednią podległość pionów, o których mowa w § 3 ust. 2, oraz komórek organizacyjnych, które nie wchodzą w skład pionów, Przewodniczącemu Komisji, Zastępcom Przewodniczącego Komisji oraz dyrektorowi generalnemu.
2. 
Pionami, o których mowa w § 3 ust. 2, kierują dyrektorzy zarządzający.
3. 
W przypadku nieobsadzenia stanowiska dyrektora zarządzającego pionem kieruje bezpośrednio Przewodniczący Komisji, Zastępca Przewodniczącego Komisji albo dyrektor generalny, stosownie do podległości wynikającej z zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, albo wskazany przez Przewodniczącego Komisji dyrektor komórki organizacyjnej, o której mowa w § 2 ust. 1.
4. 
Komórkami organizacyjnymi, o których mowa w § 2 ust. 1, kierują dyrektorzy.
5. 
(uchylony).
§  5. 
1. 
W komórkach organizacyjnych, o których mowa w § 2 ust. 1, mogą być wyodrębniane zespoły, sekcje oraz samodzielne stanowiska pracy.
2. 
Szczegółowy zakres zadań oraz organizację wewnętrzną komórek organizacyjnych, o których mowa w § 2, określają regulaminy wewnętrzne ustalane, w drodze zarządzenia, przez Przewodniczącego Komisji.
§  6. 
Przewodniczący Komisji może, w drodze zarządzenia, tworzyć komitety, rady lub zespoły jako organy pomocnicze lub opiniodawczo-doradcze o charakterze stałym lub doraźnym, określając ich nazwę, skład osobowy, zakres zadań i tryb działania.
1 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem nr 111 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 października 2017 r. w sprawie nadania statutu Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego (M.P. poz. 947 oraz z 2018 r. poz. 103 i 1006), które traci moc z dniem 1 kwietnia 2019 r. zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku (Dz. U. poz. 2243).
2 Załącznik § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 321 z dnia 14 sierpnia 2023 r. (M.P.2023.852) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2023 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 599 z dnia 23 listopada 2023 r. (M.P.2023.1282) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 grudnia 2023 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024