Uznanie Federacji Rosyjskiej za państwo wspierające terroryzm.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 14 grudnia 2022 r.
w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo wspierające terroryzm

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że Federacja Rosyjska systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań. Dokonuje aneksji terytoriów innych państw, napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw, podejmuje wrogie działania gospodarcze, w szczególności w sferze energetyki.

Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych (lot MH17) w lipcu 2014 r., kiedy to zginęło 298 pasażerów i członków załogi, oraz za katastrofę samolotu polskich Sił Powietrznych (lot 101) w Smoleńsku w kwietniu 2010 r., w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie, w tym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, urzędnicy polskiego rządu, wysocy rangą dowódcy Wojska Polskiego i NATO oraz członkowie polskiego parlamentu.

Trwa bestialska i bezprawna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Rosyjskie wojsko na całym terytorium najechanego kraju prowadzi ataki, w których zginęły tysiące ludzi, w tym wiele dzieci. Federacja Rosyjska oraz podległe jej struktury i formacje zbrojne dopuszczają się aktów terroru wymierzonych w infrastrukturę cywilną, dokonują zbiorowych egzekucji oraz dopuszczają się uprowadzeń, przemocy seksualnej i tortur, odrywania dzieci od rodzin celem poddania ich rusyfikacji, masowych deportacji ludności, przymusowego poboru obywateli Ukrainy do rosyjskich sił zbrojnych oraz rabunku mienia. Rosja nagminnie łamie konwencję genewską o traktowaniu jeńców wojennych.

Zbrojnie blokując ukraińskie porty i paraliżując komunikację morską na wiodących do nich szlakach bez wypowiedzenia wojny, Federacja Rosyjska dopuściła się aktu piractwa międzynarodowego. Paląc i grabiąc ukraińskie ziemie i przez długi czas uniemożliwiając Ukrainie eksport płodów rolnych, sprowadziła widmo głodu na wiele państw Afryki i Azji.

Rosja wykorzystuje również strategicznie ważne obiekty, w tym elektrownie atomowe, do zwiększania poczucia zagrożenia i szantażowania nie tylko Ukraińców, ale także społeczności międzynarodowej widmem uszkodzenia tego typu instalacji i będącego jego skutkiem masowego radioaktywnego skażenia.

Rosyjska agresja przeciwko Ukrainie stanowi rażące naruszenie zakazu użycia siły wynikającego z art. 2 ust. 4 Karty Narodów Zjednoczonych i jest pogwałceniem suwerenności, niezależności politycznej i integralności terytorialnej Ukrainy. Zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych zmiana granic przy użyciu siły jest zbrodnią przeciw pokojowi. Formy terroru stosowanego przez Rosję wobec obywateli Ukrainy są zbrodnią przeciw ludzkości i ludobójstwem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej popiera niepodległą i suwerenną Ukrainę w jej międzynarodowo uznanych granicach. Pozytywnie ocenia uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 października 2022 r. o uznaniu władz Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny oraz rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm i wzywa Komisję Europejską, pozostałe instytucje unijne oraz wszystkie państwa członkowskie ONZ do zajęcia takiego samego stanowiska i podjęcia kroków koniecznych w celu powstrzymania rosyjskiej agresji i ukarania agresora. Federacja Rosyjska powinna być izolowana na arenie międzynarodowej.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej stwierdza, że wszyscy odpowiedzialni bezpośrednio i pośrednio za popełnienie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie powinni zostać postawieni przed sądem. Popiera wszystkie międzynarodowe mechanizmy umożliwiające wymierzenie im sprawiedliwości, w tym współpracę z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w celu znalezienia najskuteczniejszych sposobów identyfikacji i ścigania sprawców.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa Radę Ministrów do kontynuowania i poszerzania działań mających na celu nakładanie kolejnych pakietów sankcji na Federację Rosyjską i wszystkie osoby wspierające zbrodniczy reżim Władimira Putina, a także dalsze materiałowe i polityczne wsparcie Ukrainy w walce z agresorem.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa wspólnotę międzynarodową do opracowania mechanizmu wypłaty Ukrainie reparacji wojennych, a także odszkodowań państwom, organizacjom i osobom fizycznym, które poniosły straty w związku z wojną wywołaną przez Federację Rosyjską.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznaje Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2022.1253

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uznanie Federacji Rosyjskiej za państwo wspierające terroryzm.
Data aktu: 14/12/2022
Data ogłoszenia: 22/12/2022