united kingdom
ukraine

Sposób przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych.

OGŁOSZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 28 października 2005 r.
w sprawie sposobu przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606) ogłaszam, co następuje:
W dotychczasowej praktyce legislacyjnej zmiany wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych, były przytaczane na zasadach przyjętych dla zmian krajowych aktów prawnych. W sytuacji, gdy wspólnotowy akt prawny został zmieniony późniejszym wspólnotowym aktem prawnym, w metryczce promulgacyjnej tego aktu zamieszczano informacje o miejscu ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (a do dnia 31 stycznia 2003 r. w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich) zarówno wspólnotowego aktu pierwotnego, jak i jego wszystkich późniejszych zmian. W przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. konieczne jest ponadto przytaczanie w metryczce promulgacyjnej informacji o miejscu ogłoszenia aktu prawnego pierwotnego oraz jego zmian zarówno w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wydawanym w językach urzędowych Wspólnot Europejskich, obowiązujących w chwili ogłoszenia, jak również o miejscu ogłoszenia w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, w którym znajduje się obowiązujące brzmienie tych aktów w języku polskim. Niektóre ze wspólnotowych aktów prawnych podlegają częstym zmianom, co skutkuje znaczną objętością informacji przedstawianych w metryczkach promulgacyjnych takiego aktu, z których część niejednokrotnie - ze względu na częste zmiany - jest już, w dniu ogłoszenia krajowego aktu prawnego, cytującego ten akt wspólnotowy, nieaktualna. Ustawodawca wspólnotowy nie stosuje ponadto rozwiązania polegającego na wydawaniu jednolitego tekstu aktu prawnego, a dokonywane na stronach internetowych Unii Europejskiej konsolidacje tekstów wspólnotowych aktów prawnych nie mają charakteru wiążącego, a zatem nie mogą być przytaczane w metryczkach promulgacyjnych.

Wobec powyższego przyjmuje się do stosowania następujące zasady przytaczania zmian wspólnotowych aktów prawnych.

W metryczce promulgacyjnej wspólnotowego aktu prawnego (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja, decyzja ramowa), który podlegał zmianom i do którego odsyła się w krajowym akcie prawnym, przytacza się wyłącznie miejsce ogłoszenia pierwotnego aktu prawnego (w przypadku wspólnotowych aktów prawnych ogłoszonych przed dniem 1 maja 2004 r. - również w Polskim wydaniu specjalnym Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej) z dopiskiem "z późn. zm.".

Informację o kolejnych zmianach wspólnotowego aktu prawnego można uzyskać (nieodpłatnie) na oficjalnych stronach portalu Unii Europejskiej pod adresem internetowym: http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm

Strona internetowa pozwala na wyszukiwanie potrzebnych informacji w różny sposób. Kolejne działania, jakie należy wykonać w celu najszybszego wyszukania kolejnych zmian wspólnotowego aktu prawnego, obejmują:

1)
wejście na stronę internetową http://europa.eu.int/eur-lex/lex/pl/index.htm;
2)
uruchomienie aplikacji "Wyszukiwanie proste";
3)
z kolumny "Wyszukiwanie według numer dokumentu" - uruchamianie aplikacji "Numer naturalny";
4)
zaznaczenie rodzaju wspólnotowego aktu prawnego, który podlegał zmianom (rozporządzenie, dyrektywa, decyzja), wprowadzenie roku jego wydania oraz numeru, a następnie wybranie ikony "Szukaj" (informacja o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego oraz jego numerze jest zawarta w tytule tego aktu bezpośrednio po określeniu rodzaju aktu prawnego albo jego rodzaju i instytucji Unii Europejskiej wydającej ten akt: w przypadku rozporządzeń pierwsza ze wskazanych liczb informuje o numerze wspólnotowego aktu prawnego, druga o roku jego wydania, w przypadku dyrektyw i decyzji pierwsza ze wskazanych liczb informuje o roku wydania wspólnotowego aktu prawnego, druga o jego numerze);
5)
z ikon znajdujących się pod tytułem wspólnotowego aktu prawnego - uruchomienie aplikacji "Notka bibliograficzna + Tekst (widok dwujęzyczny)", a w przypadku jej braku, aplikacji "Notka bibliograficzna".

Na otwartej w ten sposób stronie informacje o dokonanych zmianach wspólnotowego aktu prawnego znajdują się w tytule: "Powiązania pomiędzy dokumentami", podtytule: "Zmienione przez:"/"Amended by:". Wśród dokumentów wymienionych w ww. podtytule zmieniającymi pierwotny akt prawny są te, oznaczone przez użycie sformułowania:

1)
"uzupełnione przez..."/"completed by...";
2)
"poprawki wprowadzone przez..."/"amended by...";
3)
"zastosowanie przedłużone o..."/"application extended by...";
4)
"derogacja..."/"derogated by...";
5)
"uchylone przez..."/"repealed by...".

Zmiany wyszczególnione w podtytule "Zmienione przez:"/"Amended by:" są prezentowane odrębnie dla każdej wprowadzanej zmiany we wspólnotowym akcie prawnym, nawet jeżeli zostały one dokonane jednym aktem zmieniającym. W ramach każdej zmiany należy uruchomić ikonę zawierającą w sobie zestaw cyfr i liter (stanowiący tzw. nr CELEX). Po jej uruchomieniu pojawi się tytuł wspólnotowego aktu prawnego zmieniającego pierwotny wspólnotowy akt prawny wraz z miejscem jego ogłoszenia.

Informacje zawarte na stronach internetowych Unii Europejskiej oraz Dzienniki Urzędowe Unii Europejskiej są również dostępne (nieodpłatnie) w Regionalnych Centrach Informacji Europejskiej.

Zmiany w prawie

Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2025
Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.2005.64.890

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sposób przytaczania miejsca ogłoszenia wspólnotowych aktów prawnych, do których odsyła się w krajowych aktach prawnych.
Data aktu: 28/10/2005
Data ogłoszenia: 31/10/2005
Data wejścia w życie: 31/10/2005