Powołanie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego.

UCHWAŁA Nr 73
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 lipca 1996 r.
w sprawie powołania Międzyresortowego Zespołu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego.

§  1.
1.
Powołuje się Międzyresortowy Zespół do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego, zwany dalej "Zespołem".
2.
Zespół jest wewnętrznym organem kolegialnym Rady Ministrów, zapewniającym sprawną realizację zadań Rządu w dziedzinie reformy zabezpieczenia społecznego.
§  2.
1.
Do zadań Zespołu należy w szczególności:
1)
rozpatrywanie projektów aktów prawnych, przedstawianych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego,
2)
inicjowanie opracowywania ekspertyz, materiałów studyjnych, prognoz i opinii dotyczących projektów aktów prawnych, wnoszonych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego,
3)
konsultowanie działań organów administracji rządowej w aspekcie ich związków z reformą zabezpieczenia społecznego.
2.
Zespół przejmuje zadania należące dotychczas do Międzyresortowego Zespołu II do Spraw Reformy Systemu Zabezpieczenia Społecznego, powołanego uchwałą nr 50/94 Rady Ministrów z dnia 12 lipca 1994 r. w sprawie powołania międzyresortowych zespołów do realizacji programu społeczno-gospodarczego "Strategia dla Polski"; Zespół II ulega likwidacji.
§  3.
1.
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodniczący Zespołu - Minister Pracy i Polityki Socjalnej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego, zwany dalej "Przewodniczącym",
2)
wiceprzewodniczący Zespołu - Minister Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
wiceprzewodniczący Zespołu - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,
4)
członkowie wyznaczeni przez:
a)
Przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów,
b)
Przewodniczącego Komitetu Społeczno-Politycznego Rady Ministrów,
c)
Ministrów:
Obrony Narodowej,
Przekształceń Własnościowych,
Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej,
Spraw Wewnętrznych,
Sprawiedliwości,
Transportu i Gospodarki Morskiej,
d)
Ministra-Kierownika Centralnego Urzędu Planowania,
e)
Pełnomocnika Rządu do Spraw Rodziny i Kobiet,
f)
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,
g)
Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
h)
Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
2.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Zespołu członków Rady Ministrów oraz inne osoby.
§  4.
Zespół bierze udział w przeprowadzaniu postępowania uzgadniającego aktów prawnych dotyczących reformy zabezpieczenia społecznego, przedstawianych przez Pełnomocnika Rządu do Spraw Reformy Zabezpieczenia Społecznego.
§  5.
1.
Za zgodą Prezesa Rady Ministrów Przewodniczący rekomenduje Radzie Ministrów przyjęte przez zespół projekty aktów prawnych, o których mowa w § 4.
2.
W razie nieusunięcia w toku postępowania uzgadniającego rozbieżności, Przewodniczący dołącza je do rekomendowanego projektu aktu prawnego.
§  6.
1.
W celu realizacji zadań Zespół może określać sposoby i terminy wykonania prac mających na celu przygotowanie projektu aktu prawnego oraz wskazywać organy odpowiedzialne za jego wykonanie.
2.
Przewodniczący może powierzać poszczególnym członkom Zespołu, jak również zlecać jednostkom rządowym i pozarządowym opracowywanie tematów niezbędnych do realizacji zadań Zespołu.
3.
W celu realizacji zadań Przewodniczący może powoływać komisje problemowe z udziałem ekspertów.
§  7.
Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący z inicjatywy własnej lub na wniosek członków Zespołu.
§  8.
Obsługę organizacyjną i techniczno-biurową prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.
§  9.
Wydatki związane z działalnością zespołu są pokrywane z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, z tym że w 1996 r. - z ogólnej rezerwy budżetowej Rady Ministrów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024