Sposób ogłoszenia publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji oraz warunki nabywania tą drogą akcji notowanych na giełdzie.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH
z dnia 16 czerwca 1994 r.
w sprawie sposobu ogłoszenia publicznego wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji oraz warunków nabywania tą drogą akcji notowanych na giełdzie. *

Na podstawie art. 74 § 2 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 i Nr 71, poz. 313) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji, o którym mowa w art. 74 § 1 ustawy z dnia 22 marca 1991 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych (Dz. U. z 1994 r. Nr 58, poz. 239 i Nr 71, poz. 313), dokonuje podmiot, zwany dalej "wzywającym", jeżeli nabycie przez niego akcji dopuszczonych do publicznego obrotu w okresie krótszym niż 90 dni spowoduje osiągnięcie lub przekroczenie 10% lub więcej ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.
§  2.
1.
Wzywający może dokonać wezwania jedynie za pośrednictwem podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie.
2.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, o którym mowa w ust. 1, o zamiarze wezwania zawiadamia giełdę, na której wezwanie ma być dokonane.
3.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie nazwiska, nazwy (firmy) oraz miejsca zamieszkania lub siedziby wzywającego,
2)
określenie akcji będących przedmiotem wezwania,
3)
liczbę akcji, jaką wzywający zamierza nabyć, oraz liczbę głosów, jaką zamierza osiągnąć po dokonaniu wezwania,
4)
zamierzony termin ogłoszenia wezwania i termin do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji,
5)
cenę, jaką zamierza zapłacić; za cenę uważa się również wartości akcji, które wzywający zamierza wydać w zamian za akcje będące przedmiotem wezwania,
6)
wzmiankę o zezwoleniu odpowiednich organów na nabycie akcji, jeżeli wymagają tego odrębne przepisy,
7)
nazwę, siedzibę i adres podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, o którym mowa w ust. 1,
8)
określenie stosunku wzajemnych zależności między wzywającym a emitentem akcji będących przedmiotem wezwania,
9)
w przypadku zamiany akcji, datę wypłaty dywidendy i okoliczności mogące mieć wpływ na tę wypłatę,
10)
cel wezwania.
§  3.
1.
Giełda ogłasza wezwanie i przekazuje jego treść równocześnie do agencji informacyjnej wskazanej przez Komisję Papierów Wartościowych. W ogłoszeniu powinny być zawarte informacje określone w § 2 ust. 3. Koszty ogłoszeń ponosi wzywający.
2.
Termin ogłoszenia wezwania, o którym mowa w ust. 1, określa regulamin giełdy.
3.
Giełda, niezwłocznie po ogłoszeniu wezwania, zawiesza na najbliższą sesję notowania akcji będących przedmiotem wezwania.
§  4.
1.
Czas trwania wezwania do zapisywania się na sprzedaż lub zamianę akcji nie może być krótszy niż 30 dni i nie dłuższy niż 90 dni.
2.
Przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, inny wzywający może ogłosić wezwanie, którego przedmiotem są te same akcje.
3.
W przypadku ogłoszenia innego wezwania, wzywający ogłaszający wezwanie wcześniejsze może je utrzymać lub od niego odstąpić.
§  5.
Wzywający nie może w czasie trwania wezwania dokonywać transakcji giełdowych na akcjach będących przedmiotem wezwania.
§  6.
1.
Osoba zgłaszająca się na wezwanie zapisuje się na sprzedaż lub zamianę akcji w rejestrze prowadzonym w tym celu przez podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2.
Osoba zgłaszająca się na wezwanie jest obowiązana przy zapisywaniu się złożyć świadectwo depozytowe wystawione na akcje, które zamierza sprzedać lub zamienić. Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, wystawiający to świadectwo, przenosi akcje będące przedmiotem wezwania na zablokowane konto do czasu zakończenia wezwania.
3.
Podmiot prowadzący rejestr, o którym mowa w ust. 1, dokonuje zapisu po sprawdzeniu, czy osoba zgłaszająca się na wezwanie posiada akcje będące przedmiotem wezwania i czy zostały one zablokowane na jej rachunku.
4.
Niedozwolone jest ujawnianie komukolwiek informacji dotyczących nazwiska, nazwy lub firmy osób, a także liczby akcji, którą osoba zgłaszająca się na wezwanie zamierza sprzedać lub zamienić.
§  7.
1.
Cena oferowana w wezwaniu nie może być niższa niż średnia cena rynkowa tych akcji z ostatnich 90 dni kalendarzowych przed dokonaniem wezwania.
2.
Zapłata za akcje następuje w ciągu 30 dni od dnia wpisania się do rejestru, o którym mowa w § 6 ust. 1.
§  8.
1.
Wzywający może w trakcie trwania wezwania zmienić cenę, po jakiej zamierza nabyć akcje, nie częściej niż co 15 dni. Przepisy § 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W przypadku:
1)
gdy nowa cena jest niższa od ceny określonej wcześniej w wezwaniu - wzywający jest obowiązany, z zastrzeżeniem § 7 ust. 2, zapłacić wszystkim osobom, które zapisały się na sprzedaż lub zamianę akcji będących przedmiotem wezwania, cenę wyższą, określoną przed zmianą ceny,
2)
gdy nowa cena jest wyższa od ceny określonej wcześniej w wezwaniu - wzywający jest obowiązany, z zastrzeżeniem § 7 ust. 2, zapłacić wszystkim osobom, które zapisały się na sprzedaż lub zamianę akcji, tę wyższą cenę.
§  9.
W przypadku gdy liczba akcji, na które dokonano zapisu, jest większa od deklarowanej w wezwaniu, nabycie odbywa się na zasadzie proporcjonalnej redukcji.
§  10.
Odstąpienie od dokonanego wezwania jest niedopuszczalne, z wyjątkiem przypadków określonych w niniejszym zarządzeniu.
§  11.
Spółka, której akcje są przedmiotem wezwania, nie może przed upływem terminu wezwania podejmować działań mogących utrudniać lub uniemożliwiać dokonanie wezwania.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
*Z dniem 4 stycznia 1998 r. zarządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U.97.118.754), nie dłużej jednak niż do dnia 5 stycznia 1999 r. - zobacz art. 190 powołanej ustawy.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024