Zakres, zasady i tryb przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ.
z dnia 4 grudnia 1990 r.
w sprawie zakresu, zasad i trybu przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego. *

Na podstawie art. 20 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181, z 1988 r. Nr 19, poz. 132 i Nr 41, poz. 324, z 1989 r. Nr 6, poz. 33, Nr 34, poz. 181 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa zasady, zakres i tryb przyznawania zawodnikom:
1)
zwrotu utraconych zarobków,
2)
pomocy w nauce i adaptacji w pracy zawodowej,
3)
zapomóg i zasiłków losowych,
4)
nagród i premii za uzyskane wyniki sportowe,
5) 1
(skreślony),
6) 2
(skreślony).
§  2.
1.
Zawodnikom nie pobierającym stypendiów sportowych, korzystającym ze zwolnienia od pracy w celu wzięcia udziału w zawodach sportowych lub zgrupowaniach szkoleniowych, przysługuje ekwiwalent z tytułu utraconego zarobku.
2.
Ekwiwalent powinien stanowić zwrot równowartości zarobku utraconego wskutek zwolnienia.
3.
Ekwiwalent wypłaca się zawodnikowi na podstawie zaświadczenia o wysokości utraconego zarobku, wystawionego przez zakład pracy, w którym zawodnik jest zatrudniony.
4.
Ekwiwalent wypłaca stowarzyszenie lub związek stowarzyszeń kultury fizycznej, na którego wniosek zostało udzielone zawodnikowi zwolnienie.
5.
Utracony zarobek jest wyliczany na zasadach obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia jak za urlop wypoczynkowy.
§  3.
1.
Zawodnikom uczęszczającym do szkół ponadpodstawowych może być udzielona pomoc w nauce w formie zorganizowania i opłacania korepetycji.
2.
Korepetycje mogą być opłacane przez okres dwóch lat nie więcej niż z trzech przedmiotów jednocześnie.
3.
Korepetycje, o których mowa w ust. 1, przyznaje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej lub organizator zgrupowania szkoleniowego na wniosek zawodnika, a w razie gdy zawodnik nie jest pełnoletni - na wniosek jego ustawowego przedstawiciela. Wniosek powinien być zaopiniowany przez kierownika szkolenia w stowarzyszeniu oraz wychowawcę w szkole, do której uczęszcza zawodnik.
4.
Stowarzyszenie kultury fizycznej lub organizator zgrupowania szkoleniowego płaci za korepetycje bezpośrednio instytucji prowadzącej korepetycje lub osobie udzielającej korepetycji, po przedstawieniu rachunku.
§  4.
1. 3
Zawodnikom, kończącym uprawianie sportu, może być udzielana pomoc w adaptacji w pracy zawodowej w formie opłacenia uczestnictwa w kursie przysposobienia zawodowego.
2.
Pomoc w adaptacji w pracy zawodowej może być udzielona jeden raz w karierze zawodnika.
3.
Pomoc w adaptacji w pracy zawodowej - na wniosek zawodnika - przyznaje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej, którego zawodnik jest członkiem.
4.
Stowarzyszenie kultury fizycznej wypłaca należność za uczestnictwo w kursie przysposobienia zawodowego bezpośrednio instytucji prowadzącej szkolenie zawodowe.
§  5.
1. 4
Zawodnikom może być przyznana zapomoga losowa w wypadku długotrwałej choroby lub innego nieszczęśliwego zdarzenia losowego.
2. 5
Zapomoga nie może przekroczyć w ciągu roku kwoty 3-krotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kwartale poprzedzającym wypłatę, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Zapomogę losową przyznaje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej na wniosek zawodnika. Do wniosku o zapomogę zawodnik obowiązany jest dołączyć dokument potwierdzający zdarzenie losowe uzasadniające ubieganie się o zapomogę.
§  6.
1. 6
Zawodniczkom, wychowującym dzieci do trzech lat, w drugim i trzecim roku po urodzeniu dziecka może być udzielony zasiłek miesięczny w kwocie nie przekraczającej 20% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 5 ust. 2.
2.
Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, przyznaje zarząd stowarzyszenia kultury fizycznej na wniosek zawodniczki.
§  7. 7
(skreślony).
§  8.
1.
Zawodnicy mogą otrzymywać nagrody pieniężne za uzyskanie osiągnięć sportowych w skali światowej, międzynarodowej i krajowej.
2.
Wybitnymi osiągnięciami w skali światowej są:
1)
ustanowienie rekordu świata lub Europy,
2) 8
zdobycie medalu na mistrzostwach świata lub Europy oraz zdobycie pierwszego, drugiego lub trzeciego miejsca w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata i Europy.
3. 9
Wybitnymi osiągnięciami w skali międzynarodowej są: uzyskanie osiągnięcia sportowego o znaczeniu międzynarodowym o niewymiernym charakterze, np. samotny rejs żeglarski dookoła świata, zdobycie trudnego szczytu górskiego itp.
4.
Wybitnymi osiągnięciami w skali krajowej są:
1)
ustanowienie rekordu Polski,
2)
zdobycie medalu w mistrzostwach Polski,
3)
zdobycie Pucharu Polski w grach zespołowych.
5. 10
Wysokość nagrody nie może przekroczyć określonej wielokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, o którym mowa w § 5 ust. 2:
1)
za ustanowienie rekordu:
a)
świata seniorów - 15-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
b)
Europy seniorów - 10-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
2)
za uzyskanie na mistrzostwach świata seniorów oraz w końcowej klasyfikacji Pucharu Świata seniorów:
a)
pierwszego miejsca - 15-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
b)
drugiego miejsca - 10-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
c)
trzeciego miejsca - 7-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
3)
za uzyskanie na mistrzostwach Europy seniorów oraz w końcowej klasyfikacji Pucharu Europy:
a)
pierwszego miejsca - 10-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
b)
drugiego miejsca - 7-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
c)
trzeciego miejsca - 5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia,
4)
za uzyskanie osiągnięcia sportowego o niewymiernym charakterze o znaczeniu międzynarodowym, np. samotny rejs żeglarski dookoła świata, zdobycie trudnego szczytu górskiego itp. - 10-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
6.
Za uzyskanie wybitnych osiągnięć w skali krajowej wysokość nagród ustalają zarządy stowarzyszeń kultury fizycznej.
7.
Wysokość nagród za zdobycie medalu lub miejsc od czwartego do ósmego na Igrzyskach Olimpijskich jest każdorazowo ustalana przed kolejnymi Igrzyskami Olimpijskimi, a nagrody wypłacane z własnych środków przez Polski Komitet Olimpijski w porozumieniu z Komitetem do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej.
7a. 11
Wysokość nagród za zdobycie medalu lub miejsc od 4 do 8 na Igrzyskach Paraolimpijskich jest każdorazowo ustalana przed kolejnymi Igrzyskami Paraolimpijskimi przez Urząd Kultury Fizycznej i Turystyki, a nagrody są wypłacane ze środków będących w dyspozycji Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki.
8.
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali światowej i międzynarodowej, z zastrzeżeniem przepisu ust. 9, przyznaje Przewodniczący Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej na wniosek polskiego związku sportowego lub centralnej instancji stowarzyszenia kultury fizycznej.
9. 12
Nagrody za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, uzyskane na zawodach organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM), mistrzostwach świata i Europy policji, organizowanych przez Światową i Europejską Unię Policji, uniwersjadzie, akademickich mistrzostwach świata itp., przyznają stowarzyszenia lub jednostki organizacyjne prowadzące działalność sportową związaną z uczestnictwem w tych imprezach.
10.
Źródłem finansowania nagród, o których mowa:
1)
w ust. 8 - są środki pozostające w dyspozycji Komitetu do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej,
2)
w ust. 6 i 9 - są środki pozostające w dyspozycji jednostek i stowarzyszeń kultury fizycznej.
11. 13
W zespołowych grach sportowych i konkurencjach zespołowych indywidualnych dyscyplin sportu nagrody mogą być przyznawane zawodnikom za wybitne osiągnięcia w skali światowej i międzynarodowej, w wysokości określonej w ust. 5.
§  9.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi oraz reprezentanci Polski mogą otrzymywać premie i nagrody za wygrane i zremisowane mecze międzypaństwowe i międzynarodowe, o mistrzostwo I i II ligi, o Puchar Polski oraz inne osiągnięcia sportowe nie objęte przepisami § 8 - zgodnie z regulaminami polskich związków sportowych.
2. 14
Nagrody i premie, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wypłacane ze środków finansowych pochodzących z budżetu państwa.
§  10. 15
(skreślony).
§  11.
Świadczenia, o których mowa w zarządzeniu, nie mogą być przyznawane zawodnikom w okresie odbywania kary dyscyplinarnej zawieszenia w prawach zawodnika i w okresie karencji.
§  12.
Tracą moc:
1)
zgodnie z art. 80 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz. U. Nr 35, poz. 192) - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 lipca 1985 r. w sprawie zakresu i zasad przyznawania zawodnikom świadczeń umożliwiających osiąganie wysokiego poziomu sportowego (Dz. U. Nr 40, poz. 191, z 1988 r. Nr 9, poz. 69 oraz z 1989 r. Nr 2, poz. 4 i Nr 32, poz. 173),
2)
zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 października 1985 r. w sprawie trybu przyznawania świadczeń zawodnikom sportowym (Monitor Polski Nr 34, poz. 228 i z 1989 r. Nr 20, poz. 145).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Występujące w tekście wartości pieniężne zostały podane po ich przeliczeniu zgodnie z art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego (Dz.U.94.84.386).
1 § 1 pkt 5 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
2 § 1 pkt 6 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
7 § 7 skreślony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
8 § 8 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
9 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
10 § 8 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
11 § 8 ust. 7a dodany przez § 1 pkt 6 lit. d) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
12 § 8 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. e) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
13 § 8 ust. 11 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. f) zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
14 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.
15 § 10 skreślony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 21 sierpnia 1995 r. (M.P.95.46.528) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 października 1995 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024