Ograniczenie zużycia silnikowych paliw płynnych.

UCHWAŁA Nr 182
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1981 r.
w sprawie ograniczenia zużycia silnikowych paliw płynnych.

W związku z koniecznością zmniejszenia zużycia silnikowych paliw płynnych z uwagi na ograniczenia przerobu ropy naftowej i obniżenie możliwości pozyskania produktów naftowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego spowodują do dnia 10 października 1981 r. wycofanie z eksploatacji - czasowo, do odwołania - w podległych jednostkach:
1)
25% zarejestrowanych samochodów ciężarowych transportu gospodarczego,
2)
50% samowyładowczych samochodów ciężarowych o zapłonie iskrowym w transporcie branżowym.
2.
Czasowemu wycofaniu z eksploatacji podlegają przede wszystkim:
1)
samochody o złym stanie technicznym, w szczególności te, których wiek przekracza 6 lat,
2)
samochody o nadmiernym zużyciu paliwa na jednostkę ładowności, w szczególności z silnikiem o zapłonie iskrowym.
3.
Sprawne technicznie pojazdy podlegają zabezpieczeniu i zakonserwowaniu, chroniącym przed dewastacją i zniszczeniem.
§  2.
1.
Ustala się następujące miesięczne limity zużycia paliwa dla samochodów ciężarowych transportu gospodarczego:
1)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym do 3,5 tony - 400 l,
2)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 do 11 ton - 560 l,
3)
o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 11 ton - 750 l.
2. 1
Limity, o których mowa w ust. 1, stosuje się do każdego pojazdu oddzielnie; jednak w wypadkach gospodarczo uzasadnionych mogą być one wykorzystane dla innych pojazdów.
§  3.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wprowadzą czasowy zakaz dokonywania przez podległe im jednostki organizacyjne przewozu pracowników do pracy i z pracy zakładowymi autobusami na obszarze miast, w których działa w sposób ciągły komunikacja miejska, z wyjątkiem przewozu pracowników do pracy i z pracy w godzinach od 22 do 6. Ograniczenie przewozu pracowników nie dotyczy górnictwa węglowego.
§  4.
Zwolniony tabor autobusowy, o którym mowa w § 3, należy postawić do dyspozycji wojewodów i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego do wykorzystania go w celu zwiększenia przepustowości linii miejskiej komunikacji publicznej o największym obciążeniu przewozów ludzi do pracy i z pracy.
§  5. 2
Przepisy § 1-3 nie dotyczą jednostek organizacyjnych rolnictwa i gospodarki żywnościowej, zaopatrzenia ludności, komunikacji publicznej, służb miejskich, transportu leśnego, energetyki zawodowej i gazownictwa w zakresie samochodów specjalnych, pogotowia technicznego, a także jednostek organizacyjnych resortów obrony narodowej i spraw wewnętrznych oraz zdrowia i opieki społecznej.
§  6.
Minister Handlu Zagranicznego wstrzyma realizację kontraktów i umów na dostawy w latach 1982-1985 z importu samochodów ciężarowych samowyładowczych oraz samochodów ciężarowych o ładowności ponad 4 tony z silnikami o zapłonie iskrowym, zapewniając w tych latach odpowiednią dostawę części zamiennych do pojazdów dotychczas zaimportowanych.
§  7.
1.
Ministrowie Komunikacji oraz Spraw Wewnętrznych zaostrzą kontrolę ruchu pojazdów samochodowych, a w szczególności wykorzystania ładowności i stanu technicznego pojazdów samochodowych.
2.
Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej zaostrzy kontrolę prawidłowości wykorzystania limitów paliw silnikowych.
3.
Ministrowie, o których mowa w ust. 1, oraz Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej będą przedstawiać Radzie Ministrów kwartalne analizy sporządzane na podstawie przeprowadzonych kontroli.
§  8.
Miesięczne limity zużycia paliwa dla służbowych samochodów osobowych ulegają zmniejszeniu o ilość paliwa odpowiadającą średniemu limitowi zużycia paliwa, przewidzianemu na cztery dni w miesiącu.
§  9.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego zapewnią zatrudnienie kierowców zwolnionych na skutek realizacji niniejszej uchwały, w szczególności jako kierowców autobusów komunikacji publicznej, w zawodach pokrewnych oraz w warsztatach naprawczych i stacjach obsługi.
§  10.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielczych stosowanie przepisów uchwały.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1981 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 126 z dnia 31 maja 1982 r. (M.P.82.15.117) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 czerwca 1982 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 126 z dnia 31 maja 1982 r. (M.P.82.15.117) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 7 czerwca 1982 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024