Karta praw i obowiązków rzemieślnika.

UCHWAŁA Nr 141
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1977 r.
Karta praw i obowiązków rzemieślnika.

Zadania wynikające z programu przyspieszonego rozwoju gospodarki narodowej stwarzają potrzebę dalszego, pełniejszego wykorzystania potencjału rzemiosła w dziedzinie rozszerzenia usług świadczonych dla ludności oraz zwiększenia produkcji wyrobów rynkowych.
W celu zapewnienia rzemiosłu bardziej sprzyjających warunków do pełnej realizacji zadań wynikających z narodowych planów społeczno-gospodarczych rozwoju kraju oraz wszechstronnej realizacji praw i obowiązków rzemieślników, działając na podstawie art. 44 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1977 r. Nr 4, poz. 20) oraz zgodnie z długofalowym rządowym programem rozwoju usług i rzemiosła, rozpatrzonym na wspólnym posiedzeniu Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Prezydium Centralnego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego i Prezydium Rządu w dniu 4 listopada 1976 r. oraz uchwalonym przez Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w dniu 2 grudnia 1976 r., Rada Ministrów uchwala niniejszą Kartę praw i obowiązków rzemieślnika.

Rozdział  I

Postanowienia ogólne.

§  1.
1.
Rzemiosło jest trwałym składnikiem gospodarki i kultury narodowej. Działalność gospodarcza rzemiosła służy coraz pełniejszemu zaspokajaniu potrzeb usługowych ludności oraz wzbogacaniu zaopatrzenia rynku w wyroby powszechnego użytku.
2.
Działalność gospodarcza rzemiosła ma charakter planowy i jest objęta rocznymi i wieloletnimi narodowymi planami społeczno-gospodarczymi.
§  2.
W celu stworzenia warunków do planowej działalności gospodarczej zapewnia się rzemiosłu:
-
stabilne, ekonomiczne i prawno-organizacyjne warunki działania, z uwzględnieniem właściwości zawodów rzemieślniczych i potrzeb rozwoju ogólnospołecznego,
-
wszechstronne poparcie i pomoc ze strony organów administracji państwowej i w podejmowaniu i rozwijaniu przez rzemieślników działalności gospodarczej i społecznej.
§  3.
Głównym kryterium oceny działalności rzemieślnika jest rzetelność pracy, jakość i terminowość wykonywanych usług i wyrobów oraz prowadzenie zakładu zgodnie z przepisami prawa i zasadami współżycia społecznego.

Rozdział  II

Prawa rzemieślników.

§  4.
Rzemieślnicy biorą udział bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich organizacji samorządu rzemieślniczego w rozpatrywaniu przez terenowe organy administracji państwowej istotnych dotyczących ich spraw, w szczególności: uzyskiwania uprawnień do wykonywania rzemiosła, form i wysokości zobowiązań podatkowych, uzyskiwania i korzystania z lokali użytkowych i terenów niezbędnych do wykonywania rzemiosła, uzyskiwania niezbędnych surowców, maszyn i materiałów oraz zasad ustalania cen na usługi i wyroby.
§  5.
1.
Rzemieślnicy wzorowo prowadzący swoje zakłady, biorący aktywny udział w pracach społecznych i spełniający wobec Państwa obowiązki z tytułu prowadzenia rzemiosła korzystają z wszystkich form wyróżnień, którymi w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nagradza się zasłużonych i prawych obywateli.
2.
Rzemieślnicy oraz członkowie ich rodzin korzystają z ubezpieczenia społecznego, z wszelkich uprawnień w dziedzinie oświaty, nauki i kultury oraz wypoczynku.
§  6.
Rozwój i umacnianie się samorządu rzemieślniczego stanowi jeden z czynników rozwoju demokracji socjalistycznej. Udziela się wszechstronnej pomocy organizacjom rzemieślniczym oraz zapewnia się odpowiednie warunki do współdziałania z organami administracji państwowej we wszystkich sprawach dotyczących rozwoju i działalności rzemiosła.

W związku z tym:

-
zapewnia się organizacjom samorządu rzemieślniczego odpowiedni udział w opracowywaniu terenowych planów społeczno-gospodarczych w części związanej z działalnością rzemiosła,
-
przedstawiciele organizacji samorządu rzemieślniczego biorą udział w rozpatrywaniu spraw rzemiosła w postępowaniu administracyjnym zgodnie z obowiązującymi przepisami,
-
zapewnia się udział przedstawicieli organizacji samorządu rzemieślniczego w wykonywaniu planowych kontroli zakładów rzemieślniczych przez uprawnione organy.
§  7.
Udziela się poparcia spółdzielczym formom działania rzemiosła jako ważnej płaszczyźnie kojarzenia interesów indywidualnych i grupowych z ogólnospołecznymi oraz jako służącym wdrażaniu nowoczesnych form organizacji pracy i poprawy warunków realizacji zadań stawianych rzemiosłu.
§  8.
W celu ułatwienia stosowania przez rzemieślników w ich działalności zawodowej nowoczesnych form pracy, nowej techniki i podnoszenia poziomu wzornictwa zapewnia się rzemiosłu możliwość korzystania z pomocy kredytowej Państwa, doradztwa technicznego, handlowego i plastycznego właściwych jednostek gospodarki uspołecznionej oraz pomocy dydaktycznej w kształceniu zawodowym.
§  9.
Organy administracji państwowej powinny wnikliwie i wszechstronnie rozpatrywać oraz załatwiać skargi i wnioski rzemieślników, a także postulaty i wnioski organizacji rzemieślniczych.

Rozdział  III

Obowiązki rzemieślników i organizacji rzemieślniczych.

§  10.
Rzemieślnik jest obowiązany wykonywać zlecone prace starannie, na wysokim poziomie z punktu widzenia jakości, zgodnie z życzeniami i interesami klienta, w terminie uzgodnionym z klientem.
§  11.
Rzemieślnik jest obowiązany przestrzegać zasad etyki zawodowej i sumiennie prowadzić swój zakład.
§  12.
Rzemieślnik jest obowiązany do sumiennego i terminowego wywiązywania się z obowiązków wobec Państwa i organizacji rzemieślniczych.
§  13.
1.
Rzemieślnik jest obowiązany systematycznie podnosić swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe w celu zapewnienia stałego doskonalenia jakości świadczonych usług i wytwarzanych wyrobów.
2.
Rzemieślnik kształcący uczniów obowiązany jest zapewnić im wysoki poziom praktycznej nauki zawodu, umożliwić młodocianym wypełnianie obowiązku dokształcania się oraz kontrolować wypełnianie tego obowiązku.
§  14.
Rzemieślnik jest obowiązany rzetelnie rozpatrywać i załatwiać reklamacje klientów.
§  15.
Rzemieślnik jest obowiązany na żądanie uprawnionych organów administracji państwowej udzielać informacji o prowadzonej działalności w sposób rzetelny i we właściwych terminach.
§  16.
Rzemieślnik powinien uwzględniać w swojej działalności uwagi zgłaszane przez organizacje rzemieślnicze i inne uprawnione jednostki organizacyjne.
§  17.
1.
Organizacje rzemieślnicze zgodnie ze swoim zakresem działania powinny zapewniać rzemieślnikom pełną i aktualną informację o ich prawach i obowiązkach, prowadzić działalność doradczą oraz inne wszechstronne działania w dziedzinie fachowego przygotowania do wykonywania zawodu, a także w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
W celu zapewnienia przestrzegania przez rzemieślników obowiązującego prawa i zasad współżycia społecznego organizacje rzemieślnicze są obowiązane do sprawowania skutecznej i systematycznej kontroli zakładów rzemieślniczych.

Rozdział  IV

Postanowienia końcowe.

§  18.
Wojewodowie, prezydenci miast, naczelnicy miast i dzielnic oraz naczelnicy gmin (miast i gmin) zapewnią wdrażanie postanowień Karty na obszarze swojego działania, a w szczególności będą uwzględniać w terenowych planach rozwoju społeczno-gospodarczego zadania stawiane rzemiosłu oraz środki niezbędne do ich wykonania.
§  19.
Organy administracji państwowej zapewnią szczególną pomoc i opiekę rzemiosłom artystycznym, rzemiosłom zanikającym oraz preferować będą usługi szczególnie potrzebne na danym terenie.
§  20.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym i społecznym - w zakresie ich statutowych uprawnień i obowiązków - współdziałanie z rzemiosłem w realizacji postanowień niniejszej Karty.
§  21.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024