Stosowanie dodatkowych świateł przez statki rybackie uprawiające rybołówstwo na wodach Północnego Atlantyku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 16 sierpnia 1972 r.
w sprawie stosowania dodatkowych świateł przez statki rybackie uprawiające rybołówstwo na wodach Północnego Atlantyku.

Na podstawie art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 1963 r. Nr 22, poz. 115 i z 1970 r. Nr 3, poz. 14) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do polskich statków rybackich uprawiających zespołowo (jako flotylla) rybołówstwo włokiem, siecią dryfującą lub okrężnicą na obszarach wód Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego oraz przyległych do nich mórz położonych na zewnątrz linii podstawowej morza terytorialnego, a ograniczonych:
1)
na południu linią biegnącą na zachód wzdłuż równoleżnika 360 szerokości północnej do południka 420 długości zachodniej, stamtąd na południe do równoleżnika 350 szerokości północnej, stamtąd w kierunku zachodnim wzdłuż równoleżnika 350 szerokości północnej;
2)
na zachodzie linią biegnącą w kierunku południowym od punktu na wybrzeżu Grenlandii położonego na styku z równoleżnikiem 78010` szerokości północnej do punktu o współrzędnych 750 szerokości północnej i 73030` długości zachodniej, stamtąd po linii rumbu do punktu o współrzędnych 690 szerokości północnej i 590 długości zachodniej, stamtąd na południe do równoleżnika 610 szerokości północnej, stamtąd na zachód do południka 64030` długości zachodniej, stamtąd na południe do wybrzeża Labradoru i stamtąd na południe wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej;
3)
na wschodzie południkiem 510 długości wschodniej, z wyjątkiem:
a)
Morza Bałtyckiego i Bełtów na południe i na wschód od linii biegnących od Hasenore Head do Gniben Point i od Gilbierg Head do Kullen;
b)
Morza Śródziemnego i mórz przyległych do niego aż do południka 5036` długości zachodniej.
§  2.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu, należy przez to rozumieć przepisy rozporządzenia Ministra Żeglugi z dnia 5 sierpnia 1965 r. w sprawie przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu (Dz. U. Nr 36, poz. 229).
2.
Użyte w zarządzeniu określenia, które zostały wyjaśnione w międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu, mają znaczenie ustalone w tych przepisach. Określenie "statek rybacki" oznacza statek uprawiający zawodowo rybołówstwo morskie.
3.
Stosowanie dodatkowych świateł nie może naruszać międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.
§  3.
1.
Statki rybackie nie mogą pokazywać żadnych innych świateł niż światła wymagane w międzynarodowych przepisach o zapobieganiu zderzeniom na morzu i świateł nakazanych niniejszym zarządzeniem, jak również nie mogą pokazywać takich świateł, które można by wziąć za światła wymagane lub które zmniejszałyby ich widzialność albo zmieniałyby ich odróżniający charakter od świateł wymaganych lub przeszkadzałyby właściwemu pełnieniu obserwacji (służba na oku).
2.
Światła dodatkowe powinny być pokazywane bez względu na stan pogody w czasie od zachodu do wschodu słońca.
3.
Światła dodatkowe mogą być również pokazywane od wschodu do zachodu słońca podczas ograniczonej widzialności i we wszystkich innych okolicznościach, w których uważa się to za potrzebne.
§  4.
1.
Statki rybackie o długości do 19,80 m (65 stóp) i większej zajęte połowem ryb włokiem, pokazują następujące światła:
1)
przy wrzucaniu swoich sieci: dwa białe światła w linii pionowej jedno nad drugim;
2)
przy wyciąganiu swoich sieci: jedno białe światło nad jednym czerwonym światłem w linii pionowej jedno nad drugim;
3)
w wypadku gdy sieć zaczepi się o przeszkodę: dwa czerwone światła w linii pionowej jedno nad drugim.
2.
Statki rybackie zajęte połowem sieciami dryfującymi pokazują światła określone w ust. 1.
§  5.
Statki rybackie o długości 19,80 m (65 stóp) i większej dokonujące połowu ryb włokiem w parze z innymi statkami rybackimi pokazują:
1)
w dzień: flagę "T" - "Trzymać się z daleka ode mnie; łowię włokiem parami" podniesioną na przednim maszcie;
2)
w nocy: światło reflektora skierowane przed dziób drugiego statku stanowiącego parę;
3)
przy wyrzucaniu i wyciąganiu sieci lub gdy sieć zaczepi się o przeszkodę - odpowiednie światła przewidziane w § 4 ust. 1.
§  6.
Statki rybackie o długości 25,90 m (85 stóp) i większej, dokonujące połowu okrężnicą, pokazują dwa światła koloru żółtego w linii pionowej jedno nad drugim, Światła te powinny błyskać na przemian około jednego razu na sekundę, w ten sposób, że gdy dolne światło gaśnie, górne się świeci i odwrotnie. Światła te powinny być pokazywane tylko wtedy, gdy swoboda ruchów statku jest ograniczona przez jego sprzęt połowowy, dla ostrzeżenia innych statków, aby trzymały się od niego z daleka.
§  7.
1.
Światła dodatkowe przewidziane w zarządzeniu powinny być umieszczone w miejscach, z których będą najlepiej widoczne.
2.
Światła dodatkowe przewidziane w zarządzeniu powinny być odległe od siebie co najmniej o 0,91 m (3 stopy) i umieszczone pionowo poniżej świateł wymaganych zgodnie z prawidłem 9 (c) (i) oraz (d) międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu. Światła te powinny być widzialne z odległości co najmniej 1 mili morskiej i widoczne dookoła całego widnokręgu tak daleko jak to jest możliwe, jednakże widzialność tych świateł powinna być mniejsza niż widzialność świateł pokazywanych zgodnie z prawidłem 9 (b) międzynarodowych przepisów o zapobieganiu zderzeniom na morzu.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1973 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024