Ogólne warunki umów sprzedaży piwa w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 23 września 1967 r.
w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży piwa w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 384 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93) i § 1 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 97 Rady Ministrów z dnia 27 kwietnia 1965 r. w sprawie upoważnienia naczelnych organów administracji państwowej do ustalania ogólnych warunków dla określonych kategorii umów (Monitor Polski Nr 23, poz. 109) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się ogólne warunki umów sprzedaży piwa w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej w brzmieniu podanym w załączniku do zarządzenia.
§  2.
Do czasu wydania ogólnych warunków umów dostawy ogólne warunki umów sprzedaży wymienione w § 1 stosuje się odpowiednio do umów dostawy.
§  3.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach sprzedaży ustalać wzajemne prawa i obowiązki odmiennie, niż to zostało przewidziane w ogólnych warunkach umów wymienionych w § 1, chyba że z przepisów ustawy lub treści tych warunków wynika, że określone w nich prawa i obowiązki są wiążące dla stron, co dotyczy w szczególności cen i terminów ich zapłaty oraz postanowień ograniczających bądź wyłączających odpowiedzialność.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą w umowach ustalać, że żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość kary umownej nie jest dopuszczalne.
§  4.
Zgodnie z przepisem § 3 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29) w sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem mają zastosowanie przepisy ogólnych warunków umów sprzedaży, stanowiące załącznik do powołanego wyżej zarządzenia.
§  5.
1.
Do umów sprzedaży oraz do umów dostawy, zawartych przed wejściem w życie zarządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem przewidzianym w ust. 2.
2.
Ogólne warunki umów sprzedaży, o których mowa w załączniku do zarządzenia, stosuje się do zobowiązań z umów sprzedaży i umów dostawy zawartych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, jeżeli chodzi o skutki prawne zdarzeń, które nastąpiły po dniu jego wejścia w życie.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od daty ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

OGÓLNE WARUNKI UMÓW SPRZEDAŻY PIWA W OBROCIE KRAJOWYM POMIĘDZY JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ

Rozdział 1.

Zawieranie umów.

§  1.
1.
Umowy sprzedaży piwa zawierane są zgodnie z przepisami o rejonizacji sprzedaży piwa na zaopatrzenie rynku wewnętrznego.
2.
Umowy sprzedaży na okresy roczne powinny być zawarte przed dniem 31 grudnia roku poprzedzającego i określać ilości zamówionego piwa z podziałem na poszczególne kwartały.
3.
Strona, która zgłasza zastrzeżenia do projektu umowy, powinna sporządzić protokół rozbieżności i przesłać go drugiej stronie najpóźniej w ciągu 7 dni od chwili otrzymania projektu umowy. Jeżeli druga strona nie godzi się z zastrzeżeniami zawartymi w protokole rozbieżności, może w ciągu 7 dni od chwili jego otrzymania zwrócić się do jednostki nadrzędnej drugiej strony o wydanie odpowiednich zarządzeń w porozumieniu z jej jednostką nadrzędną lub - w wypadkach przewidzianych odpowiednimi przepisami - zwrócić się do komisji arbitrażowej o rozpoznanie sporu przedumownego. W razie zwrócenia się do jednostki nadrzędnej o wydanie zarządzenia, jednostka ta powinna wydać zarządzenie w ciągu 7 dni od chwili otrzymania wniosku strony zainteresowanej.
§  2.
1.
Jeżeli umowa nie ustala szczegółowo miejsca i terminów dostarczenia piwa oraz jego asortymentów, kupujący obowiązany jest nadesłać sprzedawcy szczegółową dyspozycję miesięczną, najpóźniej na 5 dni przed miesiącem, w którym ma nastąpić dostarczenie piwa.
2.
Jeżeli kupujący zamierza zmienić ustalone w szczegółowej dyspozycji miesięcznej terminy dostaw, powinien nadesłać sprzedawcy zawiadomienie o zmianie terminu najpóźniej na 3 dni przed terminem dostarczenia poszczególnej partii piwa - jeżeli kupującym jest hurtownia, a najpóźniej na 1 dzień - jeżeli kupującym jest punkt sprzedaży detalicznej lub zakład gastronomiczny.
§  3.
Jeżeli kupujący nie nadeśle w podanym w § 2 ust. 1 terminie szczegółowej dyspozycji miesięcznej, sprzedawca może wysłać piwo w ilościach i asortymentach analogicznych do dostaw w odpowiednich okresach roku poprzedniego.
§  4.
Przy umowach zawartych na okres jednego roku okresem rozliczeniowym co do ilości dostarczonego piwa jest kwartał.
§  5.
1.
Zawieranie umów sprzedaży piwa na okresy krótsze niż rok następuje w formie zamówień potwierdzonych przez sprzedawcę. Zamówienia powinny być składane w 2 egzemplarzach.
2.
Sprzedawca może się uchylić od zawarcia umowy, gdy zamówienie złożone zostało później niż:
1)
na 15 dni przed okresem, na który ma być zawarta umowa, gdy okres ten jest dłuższy niż 1 miesiąc,
2)
na 5 dni przed terminem dostarczenia piwa w pozostałych wypadkach.
3.
Sprzedawca powinien zwrócić kupującemu, najpóźniej w ciągu 3 dni od chwili otrzymania, jeden egzemplarz zamówienia, po umieszczeniu na nim oświadczenia o akceptacji bez zastrzeżeń lub z zastrzeżeniami. Jeżeli kupujący nie godzi się z zastrzeżeniami sprzedawcy, umowa dochodzi do skutku tylko w zakresie uzgodnionym przez strony.

Rozdział  2.

Wydanie i odbiór piwa.

§  6.
1.
Strony mogą ustalić, że wydanie piwa nastąpi z magazynu sprzedawcy albo przez dostarczenie staraniem sprzedawcy do punktu odbioru kupującego lub przez wysyłkę.
2.
Wydanie piwa uważa się za dokonane z chwilą:
1)
wydania go przewoźnikowi do przewozu na podstawie właściwego dokumentu przewozowego,
2)
pokwitowania odbioru przez kupującego w magazynie sprzedawcy lub punkcie odbioru kupującego.
§  7.
Termin wydania piwa uważa się za zachowany, jeżeli sprzedawca w terminie określonym w umowie:
1)
przekazał piwo do przewozu przewoźnikom, gdy wydanie miało nastąpić przez wysyłkę,
2)
przygotował piwo do wydania i zawiadomił o tym kupującego, gdy wydanie miało nastąpić z magazynu sprzedawcy,
3)
dostarczył piwo do punktu odbioru kupującego, gdy wydanie piwa miało nastąpić w tym punkcie.
§  8.
Jeżeli sprzedawca dostarcza piwo własnym środkiem transportowym do hurtowni kupującego, kupujący obowiązany jest własnym kosztem i staraniem wyładować piwo; wyładowanie powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu jednej godziny od przyjazdu samochodu.
§  9.
Do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych sprzedawca dostarcza piwo własnym staraniem i na własny koszt; jest on obowiązany dostarczyć piwo do pomieszczeń wskazanych przez kupującego.
§  10.
Koszty przewozu piwa obciążają sprzedawcę. W razie odbioru piwa z magazynu sprzedawcy, kupującemu przysługuje zwrot kosztów przewozu:
1)
jeżeli stacja odbiorcza lub punkt odbioru kupującego znajduje się w promieniu do 30 km od magazynu sprzedawcy - w wysokości wynikającej z taryfy transportu samochodowego i spedycji lub w wysokości ustalonej przez strony w umowie,
2)
jeżeli stacja odbiorcza lub punkt odbioru kupującego położony jest dalej niż 30 km od magazynu sprzedawcy - w wysokości wynikającej z taryfy PKP dla przewozów zwykłych przesyłek towarowych.

Rozdział  3.

Opakowania.

§  11.
1.
Piwo dostarcza się w opakowaniach (beczkach, butelkach i skrzynkach transportowych) lub cysternach.
2.
Ceny opakowań wymienionych w ust. 1 nie są wliczane w cenę piwa.
3.
Beczki są opakowaniami wypożyczanymi, a butelki i skrzynki sprzedawanymi fakturowanymi.
§  12.
1.
Beczki po opróżnieniu powinny być niezwłocznie zwrócone sprzedawcy, nie później niż:
1)
przez hurtownie:
a)
obsługujące tereny wiejskie: przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 15 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 22 dni,
b)
obsługujące tereny nie wymienione pod lit. a): przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 13 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 19 dni,
2)
przez punkty sprzedaży detalicznej i zakłady gastronomiczne:
a)
mające siedzibę w miejscowościach, w których znajdują się rozlewnie: przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 3 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 5 dni,
b)
mające siedzibę w miejscowościach nie wymienionych pod lit. a): przy odbiorze piwa w II i III kwartale - do 5 dni, a przy odbiorze piwa w I i IV kwartale - do 7 dni.
2.
Terminy zwrotu beczek liczone są od dnia otrzymania piwa przez kupującego.
§  13.
1.
Na podstawie ustalonych w § 12 terminów zwrotu beczek strony ustalają w umowie normatywy beczek, które mogą znajdować się u kupującego w poszczególnych kwartałach.
2.
Normatywy beczek ustala się w hektolitrach według wzoru:

w którym:

N - oznacza normatyw,

P - oznacza plan kwartalny dostaw piwa,

d - oznacza ilość dni roboczych w danym kwartale,

t - liczbę dni, w ciągu których beczki powinny być zwrócone.

§  14.
Kupujący, niezależnie od bieżących uzgodnień stanu ilościowego beczek, obowiązany jest podawać sprzedawcy dwa razy w ciągu roku ilość i numery znajdujących się u niego beczek, w terminach ustalonych przez sprzedawcę.
§  15.
1.
Rozliczeń próżnych butelek dokonuje się według następujących zasad:
1)
kupujący obowiązany jest zwrócić nie uszkodzone butelki tego samego typu,
2)
w razie dostarczenia piwa kupującemu środkiem transportowym sprzedawcy, sprzedawca obowiązany jest odebrać przynajmniej taką samą ilość butelek, jaką dostarczył z piwem,
3)
różnica powstała z wymiany butelek z piwem na butelki próżne powinna być rozliczana bieżąco przez:
a)
fakturowanie różnicy na kupującego, gdy otrzymał on więcej butelek z piwem, niż zwrócił próżnych,
b)
refakturowanie na sprzedawcę, gdy dostarczył on mniej butelek z piwem, niż otrzymał butelek próżnych,
4)
rozliczenia pomiędzy stronami z tytułu dostarczonych butelek odbywają się po cenie ustalonej obowiązującymi przepisami.
2.
Przy rozliczeniach dostarczonych skrzynek transportowych stosuje się odpowiednio przepisy ust. 1.
§  16.
1.
Hurtownie otrzymujące piwo transportem kolejowym obowiązane są własnym staraniem i na własny koszt odsyłać opakowania na adres sprzedawcy.
2.
Przy dostarczeniu piwa do hurtowni kupującego środkiem transportowym sprzedawcy odbiór opakowań należy do sprzedawcy, z tym że załadunek opakowań na środek transportowy należy do kupującego.
3.
Odbioru opakowań z punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych dokonuje sprzedawca własnym staraniem i na własny koszt.
§  17.
Zwracając opakowania kupujący obowiązany jest załączyć specyfikację, z wyszczególnieniem rodzaju i ilości zwróconych opakowań.

Rozdział  4.

Rękojmia za wady fizyczne piwa.

§  18.
1.
Jeżeli wydanie piwa następuje w drodze wysyłki, kupujący powinien niezwłocznie, a najpóźniej w ciągu 3 dni od dnia otrzymania, zbadać piwo i w razie stwierdzenia braków ilościowych lub wad jakościowych sporządzić protokół.
2.
O stwierdzonych wadach fizycznych kupujący powinien niezwłocznie, nie później niż następnego dnia od zbadania przesyłki, zawiadomić sprzedawcę.
§  19.
1.
Jeżeli sprzedawca zamierza dokonać oględzin zakwestionowanego piwa, powinien zawiadomić o tym kupującego najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu zawiadomienia i w ciągu 3 dni delegować swojego przedstawiciela.
2.
Do czasu upływu terminów wskazanych w ust. 1 kupujący obowiązany jest powstrzymać się od użytkowania zakwestionowanego piwa i przechowywać je we właściwych warunkach.
§  20.
1.
Jeżeli wydanie piwa następuje z magazynu sprzedawcy lub w punkcie odbioru kupującego, odbiór ilościowy i jakościowy następuje odpowiednio w magazynie sprzedawcy lub w punkcie odbioru kupującego.
2.
Jeżeli wydanie piwa następuje w magazynie sprzedawcy, strony mogą ustalić w umowie, że odbiór jakościowy będzie dokonywany u kupującego na zasadach określonych w § 18 i § 19.
3.
Przepis § 18 i § 19 stosuje się odpowiednio także wtedy, gdy kupujący dokonuje odbioru piwa w magazynie sprzedawcy lub we własnym punkcie odbioru, a braki ilościowe i wady jakościowo były tego rodzaju, że nawet przy należytej staranności nie mogły być ujawnione przy odbiorze. Reklamacja w tych wypadkach nie może być jednakże zgłoszona później niż w okresie minimalnego gwarantowanego okresu przydatności piwa do spożycia.
§  21.
1.
Jeżeli sprzedawca odrzucił reklamację jakościową kupującego, uznał ją z zastrzeżeniem lub nie złożył żadnego oświadczenia w ciągu 48 godzin, a gdy chodzi o piwo o ustalonym minimalnym gwarantowanym okresie przydatności do spożycia - w ciągu 24 godzin od chwili zawiadomienia go o wadzie, kupujący powinien niezwłocznie, nie później jednak niż następnego dnia od powyższych terminów, zlecić przeprowadzenie ekspertyzy piwa rzeczoznawcy do spraw jakości piwa, wybranemu z listy prowadzonej przez okręgowe komisje arbitrażowe.
2.
Strona, która nie zgadza się z orzeczeniem wydanym przez rzeczoznawcę, może w ciągu 3 dni od daty jego doręczenia wystąpić z wnioskiem do właściwej branżowej komisji rzeczoznawców o zmianę lub uchylenie wydanego orzeczenia.
3.
Sprzedawca obowiązany jest w ciągu 5 dni od chwili uznania wady jakościowej lub jej stwierdzenia przez rzeczoznawcę albo branżową komisję rzeczoznawców do zabrania postawionego do jego dyspozycji piwa i dostarczenia na żądanie kupującego takiej samej ilości piwa wolnego od wad.
§  22.
1.
Na etykietach piwa w butelkach powinna być oznaczona nazwa rozlewni oraz miejsce i data rozlewu.
2.
Formę i treść etykiety ustala sprzedawca zgodnie z Polskimi Normami lub normami branżowymi.

Rozdział  5.

Kary umowne.

§  23.
Sprzedawca obowiązany jest zapłacić kupującemu kary umowne w wysokości:
1)
5% wartości piwa, gdy kupujący odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada sprzedawca,
2)
1% wartości przyjętego przez kupującego piwa dostarczonego w innym asortymencie niż zamówiono,
3)
10% wartości piwa dostarczonego z wadami, a jeżeli sprzedawca dostarczył w zamian piwo wolne od wad, kara umowna wynosi 1%,
4)
1% wartości piwa postawionego przez kupującego do dyspozycji sprzedawcy za każdy dzień zwłoki w zadysponowaniu piwem,
5)
0,2% wartości piwa dostarczonego z opóźnieniem, za każdy dzień zwłoki, a jeżeli zwłoka w dostarczeniu piwa trwała dłużej niż 20 dni, kara za każdy dzień następny wynosi 0,5%.
§  24.
1.
Kupujący obowiązany jest zapłacić sprzedawcy kary umowne w wysokości:
1)
5% wartości piwa, gdy sprzedawca odstąpił od umowy z powodu okoliczności, za które odpowiada kupujący,
2)
0,2% wartości piwa za każdy dzień zwłoki w odebraniu piwa, a jeżeli zwłoka trwała dłużej niż 20 dni, kara za każdy dzień następny wynosi 0,5%.
2.
Kupujący, który przetrzymał poza ustalony normatyw i nie zwrócił w terminie beczek, obowiązany jest zapłacić karę umowną w wysokości 50 zł od każdego hektolitra za każdy dzień zwłoki; kara za zwłokę nie może przekraczać łącznie dwukrotnej wartości beczek nowych.
3.
Kupujący obowiązany jest do zapłaty kary umownej w wysokości 50 zł za każdą rozpoczętą godzinę przetrzymania środka transportowego sprzedawcy.
§  25.
1.
Strony mogą zaniechać dochodzenia kar umownych, których wysokość w okresie rozliczeniowym nie przekracza 3.000 zł.
2.
Dochodzenie kar umownych przekraczających kwotę 3.000 zł może być w części lub w całości zaniechane na podstawie pisemnej decyzji jednostki nadrzędnej.
§  26.
W sprawach kar umownych nie mają zastosowania przepisy o karach umownych, zawarte w § 51, § 52 ust. 1 i § 54 ust. 4 ogólnych warunków umów sprzedaży stanowiących załącznik do zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 7 października 1966 r. w sprawie ogólnych warunków umów sprzedaży oraz umów dostawy w obrocie krajowym pomiędzy jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1966 r. Nr 57, poz. 276 i z 1967 r. Nr 6, poz. 29).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024