Wygląd, oświetlenie i sygnały pojazdów mechanicznych straży pożarnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 lipca 1960 r.
w sprawie wyglądu, oświetlenia i sygnałów pojazdów mechanicznych straży pożarnych.

Na podstawie art. 2 pkt 9 dekretu z dnia 8 stycznia 1946 r. o organizacji administracji i gospodarki motoryzacyjnej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58), § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministrów Komunikacji, Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 24 maja 1947 r. o wyglądzie zewnętrznym pojazdów mechanicznych (Dz. U. z 1947 r. Nr 45, poz. 233 i z 1948 r. Nr 13, poz. 103) i w związku z § 63 ust. 1 rozporządzenia z dnia 27 października 1937 r. o ruchu pojazdów mechanicznych na drogach publicznych (Dz. U. Nr 85, poz. 616 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Bojowe pojazdy mechaniczne staży pożarnych powinny być koloru czerwonego (czerwień sygnałowa), z wyjątkiem błotników i kół, które powinny być koloru czarnego.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy również samochodów osobowych staży pożarnych typu otwartego (torpedo).
§  2.
Dla bojowych pojazdów mechanicznych staży pożarnych ustala się dodatkowe znaki rozpoznawcze:
1)
jedną lampę ostrzegawczą czerwoną, o obrotowym snopie światła, umieszczoną z przodu, na dachu, pośrodku kabiny kierowcy,
2)
sygnał dźwiękowy – elektryczną syrenę ostrzegawczą, o dwu tonach podawanych na przemian i zasięgu głosu przynajmniej do 1 km w terenie zabudowanym,
3)
napisy określające przynależność pojazdu do jednostki, a mianowicie:
a)
dla bojowych pojazdów mechanicznych zawodowych staży pożarnych i pogotowia zawodowego:

Zawodowa Straż Pożarna

w ………………….........

b)
dla bojowych pojazdów mechanicznych ochotniczych staży pożarnych i posterunków zawodowych:

Ochotnicza Straż Pożarna

w …………………..........

c)
dla bojowych pojazdów mechanicznych szkół pożarniczych:

Szkoła Oficerów Pożarnictwa

w ……………………….........

Podoficerska Szkoła Pożarnicza

w ...............................................

4)
napisy wymienione w pkt 3 powinny być koloru białego, o wysokości liter 40 mm, po obydwu stronach nadwozia pojazdu mechanicznego, na przednich drzwiach.
§  3.
Dla samochodów osobowych operacyjnych komend staży pożarnych ustala się dodatkowe znaki rozpoznawcze:
1)
jedną lampę ostrzegawczą czerwoną, o obrotowym snopie światła, umieszczoną z przodu, pośrodku, nad szybą przednią pojazdu,
2)
sygnał dźwiękowy – elektryczną syrenę ostrzegawczą, o dwu tonach podawanych na przemian i zasięgu głosu przynajmniej do 1 km w terenie zabudowanym,
3)
po obydwu stronach samochodu, na przednich drzwiach znak rozpoznawczy na czerwonym tle (czerwień sygnałowa) w kształcie koła o średnicy 150 mm, z białym obrzeżem szerokości 5 mm i umieszczonym wewnątrz stylizowanym emblematem pożarniczym oraz napisem "Straż Pożarna", o wysokości liter 20 mm. Znak rozpoznawczy powinien być koloru białego na czerwonym tle (czerwień sygnałowa) i umieszczony w osi symetrii przednich drzwi samochodu,
4)
wzdłuż nadwozia samochodu pas koloru czerwonego (czerwień sygnałowa) o szerokości 80 mm, przebiegający wzdłuż maski silnika i boku samochodu do wspornika tylnego zderzaka.
§  4.
Dodatkowe sygnały ostrzegawcze (§ 2 pkt 1 i 2 oraz § 3 pkt 1 i 2) mogą być używane wyłącznie w czasie przejazdu do pożarów oraz w toku zwalczania klęsk żywiołowych.
§  5.
1.
Znaki rozpoznawcze wymienione w § 2 pkt 3 oraz w § 3 pkt 3 i 4 powinny być wprowadzone do dnia 31 grudnia 1961 r.
2.
Znaki rozpoznawcze wymienione w § 2 pkt 1 i 2 oraz w § 3 pkt 1 i 2 powinny być wprowadzone do dnia 31 grudnia 1963 r.
§  6.
Traci moc zarządzenie Ministrów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Spraw Wewnętrznych z dnia 28 czerwca 1955 r. w sprawie ustalenia koloru, oświetlenia i sygnałów pojazdów mechanicznych straży pożarnych (Monitor Polski Nr 63, poz. 746).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024