Zmiany podporządkowania i zakresu działania Państwowej Inspekcji Plonów.

UCHWAŁA NR 328
RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1957 r.
w sprawie zmiany podporządkowania i zakresu działania Państwowej Inspekcji Plonów.

§  1.
Państwową Inspekcję Plonów, utworzoną uchwałą nr 304 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. (Monitor Polski Nr A-58, poz. 779), podporządkowuje się Głównemu Urzędowi Statystycznemu.
§  2.
Zadaniem Państwowej Inspekcji Plonów jest:
1)
dokonywanie w ciągu całego roku oceny przebiegu wegetacji roślin uprawnych bądź przypuszczalnych plonów ważniejszych ziemiopłodów;
2)
dokonywanie oceny przewidywanych zbiorów w okresie przed sprzętem ziemiopłodów;
3)
dokonywanie ostatecznej oceny osiągniętych plonów i zbiorów ziemiopłodów w porozumieniu z Komisją Planowania przy Radzie Ministrów, Ministerstwem Rolnictwa i Ministerstwem Przemysłu Spożywczego i Skupu.
§  3.
1.
Pracami Inspekcji objęte są państwowe gospodarstwa rolne, spółdzielnie produkcyjne i indywidualne gospodarstwa chłopskie.
2.
Ocena plonów i zbiorów obejmuje następujące ziemiopłody: żyto, pszenicę, jęczmień, owies, buraki cukrowe, ziemniaki, len, rzepak, siano łąkowe oraz na wniosek Ministra Rolnictwa - inne ziemiopłody.
§  4.
1.
Organami Państwowej Inspekcji Plonów są: Inspektorat Główny w Warszawie (departament w Głównym Urzędzie Statystycznym) i inspektorzy wojewódzcy po jednym na województwo oraz rzeczoznawcy powiatowi.
2.
Inspektora Głównego powołuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, inspektorów wojewódzkich, działających przy prezydiach wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkie zarządy rolnictwa), powołuje Prezes Głównego Urzędu Statystycznego na wniosek przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Stanowisko inspektora wojewódzkiego może być łączone z inną pracą zawodową i traktowane jako zajęcie dodatkowe. W tym przypadku właściwe organy zwierzchnie powinny traktować prace związane z zadaniami inspekcji jako należące do normalnych zajęć służbowych danego pracownika i w razie potrzeby zwalniać go od innych zajęć.
3.
Inspektorzy wojewódzcy organizują sieć rzeczoznawców powiatowych w ilości 2-3 na powiat, płatnych od każdego sprawozdania.
§  5.
1.
Przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych i powiatowych rad narodowych na wniosek inspektora wojewódzkiego Państwowej Inspekcji Plonów powoływać będą wojewódzkie i powiatowe komisje oceny plonów.
2.
Zadaniem tych komisji będzie niesienie pomocy inspektorowi wojewódzkiemu w zbieraniu danych dotyczących plonów i zbiorów oraz ostateczna kolektywna ocena danych dotyczących plonów i zbiorów, przedłożonych im przez inspektora wojewódzkiego do rozpatrzenia.
3.
Skład, zakres i tryb pracy terenowych komisji oceny plonów określi odrębna instrukcja Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego wydana w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  6.
Do zakresu działania inspektorów wojewódzkich należy:
1)
ocena przewidywanych oraz osiągniętych plonów i zbiorów;
2)
kierowanie pracą rzeczoznawców powiatowych;
3)
opracowywanie zbiorczych sprawozdań rzeczoznawców powiatowych;
4)
ścisła współpraca i wykorzystanie wszelkich prac dotyczących oceny plonów i zbiorów ziemiopłodów, prowadzonych przez wszystkie terenowe jednostki organizacyjne;
5)
systematyczne gromadzenie materiałów, dotyczących rozmieszczenia gleb oraz warunków klimatycznych i agrotechnicznych we wszystkich powiatach województwa.
§  7.
Pracownicy Inspekcji i osoby przez nią upoważnione mają prawo kontroli w gospodarstwach uspołecznionych w ramach swego zakresu działania:
1)
stanu zasiewów w polu;
2)
zbiorów znajdujących się w magazynach i innych urządzeniach;
3)
omłotów;
4)
wszelkiej związanej z tym dokumentacji podstawowej w gospodarstwach i
5)
wszelkiej sprawozdawczości oraz statystyki z zakresu plonów i zbiorów.
§  8.
Ministerstwo Finansów (Państwowy Zakład Ubezpieczeń) ma obowiązek nadsyłania do Inspekcji meldunków o wszelkich klęskach elementarnych w rolnictwie, które mogą poważnie wpłynąć na obniżkę plonów i zbiorów.
§  9.
1.
Rolnicze instytuty naukowo-badawcze opracowują metodykę oceny przewidywanych plonów i strat przy sprzęcie i przechowywaniu ziemiopłodów oraz informują Główny Urząd Statystyczny o wynikach swych badań wiążących się z powyższym zagadnieniem. W szczególności instytuty te gromadzą materiał doświadczalny, wykazujący współzależność w różnych warunkach pomiędzy różnymi cechami roślin uprawnych w odpowiednich stadiach rozwoju a osiągniętym plonem.
2.
Instytuty rolnicze opracują praktycznie użyteczny podział kraju w granicach podziału administracyjnego na obszary rolniczo-produkcyjne z uwzględnieniem różnic glebowych i klimatycznych.
§  10.
Państwowy Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny dostarcza dla potrzeb Inspekcji doraźnych informacji meteorologicznych, charakteryzujących przebieg pogody w operatywnych okresach sprawozdawczych w poszczególnych częściach kraju.
§  11.
Stacje ochrony roślin mają obowiązek nadsyłania do Inspekcji meldunków o wszelkich masowych wystąpieniach chorób i szkodników roślin, które mogą poważnie wpłynąć na obniżkę plonów.
§  12.
Wojewódzkie zarządy rolnictwa mają obowiązek nadsyłania do Inspekcji w terminie do dnia 15 października oceny jakości zbiorów w roku gospodarczym.
§  13.
1.
Ministerstwa, urzędy centralne i instytuty rolnicze dostarczają Inspektorowi Głównemu danych liczbowych niezbędnych do oceny plonów i zbiorów.
2.
Organy terenowych władz, wszelkie organy rolne i administracje państwowych gospodarstw rolnych udostępniają pracownikom Inspekcji dane liczbowe niezbędne do oceny plonów i zbiorów oraz udzielają pomocy fachowej i technicznej.
3.
Wydziały statystyki prezydiów wojewódzkich rad narodowych współdziałają z wojewódzkimi inspektorami Inspekcji, udzielając im niezbędnej pomocy przy opracowywaniu materiałów statystycznych.
§  14.
Dokumentacja pierwotna oraz sprawozdawczość z zakresu omłotów, plonów i zbiorów, prowadzone w państwowych gospodarstwach rolnych i spółdzielniach produkcyjnych, powinny być dostosowane w miarę możności do potrzeb Państwowej Inspekcji Plonów.
§  15.
Instrukcję w sprawie zakresu działania Inspekcji wyda Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  16.
Budżet Państwowej Inspekcji Plonów, zapewniający dostateczną obsadę osobową i środki techniczne, stanowi samodzielny dział w budżecie Głównego Urzędu Statystycznego.
§  17.
Traci moc uchwała nr 304 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. o powołaniu Państwowej Inspekcji Plonów (Monitor Polski Nr A-58, poz. 779).
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 kwietnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.72.435

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zmiany podporządkowania i zakresu działania Państwowej Inspekcji Plonów.
Data aktu: 16/08/1957
Data ogłoszenia: 12/09/1957
Data wejścia w życie: 12/09/1957, 01/04/1957