Usprawnienie gospodarki kruszywem naturalnym.

UCHWAŁA NR 269
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1957 r.
w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym.

W celu usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Kruszywem naturalnym w rozumieniu niniejszej uchwały jest żwir, pospółka i piasek, używane do robót budowlanych i podsypek torowych.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy piasku do celów podsadzkowych i przemysłowych (piaski szklarskie, formierskie itp.), do robót asfaltowych oraz żwirków filtracyjnych.
§  2.
1.
Zobowiązuje się wszystkie ministerstwa, którym podlegają zakłady eksploatacji kruszywa naturalnego, sukcesywnego przekazania ich właściwym prezydiom wojewódzkich rad narodowych bądź innym jednostkom wskazanym przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych; nie dotyczy to zakładów przedsiębiorstw wykonawstwa budowlanego tworzonych dla własnych celów.
2.
Termin zakończenia przekazywania zakładów ustala się na dzień 31 grudnia 1957 r.
3.
Wyjątki od zasady ustalonej w ust. 1 i 2 (tzn. pozostawienie zakładów w dyspozycji poszczególnych resortów) są dopuszczalne tylko za zgodą Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Zgody tej nie wymaga się w stosunku do zakładów przedsiębiorstw wykonawstwa budowlanego, tworzonych dla własnych celów.
§  3.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, którym zostaną przekazane zakłady kruszywa naturalnego, powinny je podporządkować wojewódzkim zarządom przemysłu materiałów budowlanych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (wojewódzkie zarządy przemysłu materiałów budowlanych) sprawują nadzór państwowy nad działalnością spółdzielczych i prywatnych zakładów eksploatacji kruszywa naturalnego, a w szczególności wydają zezwolenia na eksploatację i określają jej warunki - w ramach obowiązujących przepisów i zgodnie z wytycznymi określonymi przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, a wynikającymi z jego zadań wymienionych w § 4.
§  4.
1.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych koordynuje działalność przedsiębiorstw podległych zarówno prezydiom wojewódzkich rad narodowych, jak i poszczególnym ministrom w zakresie produkcji i zbytu kruszywa naturalnego; do uprawnień Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w tym zakresie należy:
1)
bilansowanie kruszywa naturalnego w skali krajowej na podstawie danych dotyczących produkcji oraz zaopatrzenia gospodarki narodowej;
2)
prowadzenie polityki inwestycyjnej w przemyśle kruszywa naturalnego w całym kraju przez określenie wiążących wytycznych w sprawie podejmowania inwestycji w zakresie budowy lub rozbudowy zakładów kruszywa naturalnego;
3)
zatwierdzanie wojewódzkich planów przewozów kruszywa naturalnego w sposób zapewniający ekonomiczne wykorzystanie środków transportowych oraz eliminujący zbędne krzyżujące się przewozy;
4) 1
(uchylony);
5)
opracowywanie projektów typowych zakładów wydobycia i uszlachetniania kruszywa naturalnego;
6)
prowadzenie w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Geologii prac poszukiwawczych oraz nad dokumentacją złóż kruszywa naturalnego;
7)
prowadzenie w porozumieniu z Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacyjnego prac normalizacyjnych w zakresie przemysłu kruszywa naturalnego;
8)
występowanie z wnioskami w sprawie zmian taryf przewozowych dla kruszywa naturalnego;
9)
ustalanie, które województwa (rejony) są samowystarczalne pod względem zaopatrzenia w kruszywo naturalne, w których występuje deficyt, a które mają nadwyżki określając równocześnie województwa (rejony), z których i do których zezwala się wywozić kruszywo naturalne.
2.
Przepisy o gospodarowaniu kruszywem naturalnym dotyczące zakładów eksploatujących złoża kruszywa naturalnego w łożyskach rzecznych powinny być wydane po porozumieniu z Ministrem Żeglugi i Gospodarki Wodnej.
§  5.
1.
Traci moc uchwała nr 684 Prezydium Rządu z dnia 12 września 1953 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym i jego przewozów drogą kolejową (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-85, poz. 1008 i Nr A-104, poz. 1400).
2.
Do czasu wydania przepisów o przewozie kruszywa naturalnego należy stosować w tym zakresie przepisy uchwały wymienionej w ust. 1, z tym że wynikające z niej uprawnienia dla Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów przysługują Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, wszystkim zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 ust. 1 pkt 4 uchylony przez § 28 ust. 2 pkt 1 uchwały nr 271 z dnia 25 listopada 1974 r. w sprawie właściwości organów do ustalania cen oraz trybu postępowania przy ich ustalaniu (M.P.74.40.233) z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024