united kingdom
ukraine

Zmiana uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustalenie zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

UCHWAŁA NR 126
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 kwietnia 1957 r.
o zmianie uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustaleniu zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.

§  1.
Mieszkania w domach wznoszonych w ramach planu inwestycyjnego rozdzielane są zgodnie z celem gospodarczym poszczególnych inwestycji, a mianowicie:
a)
w budownictwie mieszkaniowym rozproszonym, prowadzonym przez poszczególne resorty (budownictwo z planu inwestycyjnego, ze środków pozalimitowych, z funduszu zakładowego) - zgodnie z wytycznymi ustalonymi przez właściwego ministra w zasadzie na mieszkania służbowe inwestora bezpośredniego,
b)
w budownictwie mieszkaniowym rozproszonym, którego inwestorem bezpośrednim są prezydia rad narodowych - do dyspozycji prezydium właściwej rady narodowej,
c)
w budownictwie osiedlowym realizowanym przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych (DBOR) - do dyspozycji poszczególnych prezydiów rad narodowych na mieszkania służbowe i kwaterunkowe, bądź w części zastrzeżonej - do dyspozycji resortu obrony narodowej, resortu spraw wewnętrznych na potrzeby wojsk wewnętrznych i Milicji Obywatelskiej, a na terenie województw: katowickiego, wrocławskiego i krakowskiego - do dyspozycji resortu górnictwa węglowego. Ilość mieszkań zastrzeżoną do dyspozycji powyższych resortów określa corocznie Prezes Rady Ministrów na wniosek właściwych ministrów.
§  2.
Wytyczne w sprawie rozdziału mieszkań wybudowanych przez prezydia rad narodowych jako inwestorów bezpośrednich i w ramach budownictwa osiedlowego (§ 1 lit. b i c) wyda Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
§  3.
Rozdzielnik mieszkań z budownictwa osiedlowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych w części nie zastrzeżonej w myśl § 1 lit. c) zatwierdzany jest uchwałą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (lub prezydium rady narodowej równorzędnego szczebla) w oparciu o ustalone w odrębnym trybie zadania rzeczowe planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego na dany rok kalendarzowy.
§  4.
1.
Projekt rocznego rozdzielnika mieszkań sporządzają prezydia miejskich (powiatowych) rad narodowych na podstawie zadań rzeczowych planu inwestycyjnego budownictwa osiedlowego na dany rok kalendarzowy, ustalonych przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, zmniejszonych o ilości mieszkań zastrzeżonych do dyspozycji resortów zgodnie z § 1 lit. c). Zatwierdzony uchwałą prezydium wojewódzkiej rady narodowej (lub prezydium rady narodowej równorzędnego szczebla) roczny rozdzielnik przekazywany jest w odpisie Ministerstwu Gospodarki Komunalnej w terminie do końca lutego tego roku, w którym ma obowiązywać. Terminy oddawania do użytku mieszkań zastrzeżonych do dyspozycji resortów, zgodnie z § 1 lit. c), powinny być uzgodnione z właściwymi resortami. Mieszkania te oddawane są do użytku właściwym dysponentom bezpośrednio przez inwestora (DBOR) poza rozdzielnikami.
2.
Prezydia rad narodowych powołują komisje do opracowania projektu rozdzielnika. W skład tych komisji powinni wchodzić przedstawiciele dyrekcji większych kluczowych zakładów przemysłowych i przedstawiciele wojewódzkich komisji porozumiewawczych związków zawodowych, a do współpracy mogą być zapraszani przedstawiciele zarządów okręgowych zainteresowanych związków zawodowych.
3.
W razie gdy rozdzielniki zatwierdzone przez prezydia wojewódzkich rad narodowych nie zapewniają zaspokojenia najniezbędniejszych potrzeb resortu, zainteresowany minister w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej może przedstawić Radzie Ministrów wniosek o korektę rozdzielnika.
§  5.
1.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do składania Ministrowi Gospodarki Komunalnej sprawozdania z realizacji rozdzielnika w terminach:
a)
do 1 sierpnia za I półrocze,
b)
do 1 lutego następnego roku za rok ubiegły.
2.
Zbiorcze sprawozdanie z realizacji rozdzielnika Minister Gospodarki Komunalnej przedstawi Radzie Ministrów odpowiednio w terminach do 15 sierpnia i do 15 lutego.
§  6.
Prezydia rad narodowych powinny informować ludność o realizacji przydziałów mieszkań z nowego budownictwa przez ogłaszanie w miejscowej prasie imiennych wykazów.
§  7.
Upoważnia się prezydia rad narodowych do przeprowadzania kontroli przydziałów mieszkań dokonywanych przez wszystkich dysponentów oraz wykorzystania powierzchni wszystkich mieszkań zgodnie z obowiązującymi normami zaludnienia. O stwierdzonych uchybieniach w gospodarowaniu mieszkaniami organy kwaterunkowe będą zawiadamiać właściwego ministra, ponadto zaś mogą zakreślać dysponentowi termin zaludnienia mieszkań zgodnie z obowiązującymi normami. Jeżeli dysponent w wyznaczonym terminie nie zaludni mieszkania, organ kwaterunkowy może przydzielić część nie wykorzystanego lokalu we własnym zakresie działania.
§  8.
1.
Znosi się dotychczasowy odrębny system rozdziału mieszkań dla dzielnicy Nowa Huta w Krakowie oraz unieważnia się wszystkie przepisy ustalające odrębny tryb rozdziału mieszkań dla niektórych kategorii dysponentów.
2.
Uchwała niniejsza nie dotyczy rozdziału mieszkań na obszarze m.st. Warszawy.
§  9.
Uchyla się instrukcję w sprawie zasad i trybu rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego, stanowiącą załącznik do uchwały nr 655 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1955 r. w sprawie zmiany uchwały z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr 82, poz. 979).
§  10.
Wykonanie uchwały powierza się Prezesowi Rady Ministrów i Ministrowi Gospodarki Komunalnej.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.28.192

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zmiana uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 887) i ustalenie zasad rozdziału mieszkań uzyskanych z publicznego budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 01/04/1957
Data ogłoszenia: 11/04/1957
Data wejścia w życie: 11/04/1957, 01/01/1957