united kingdom
ukraine

Ogłoszenie statutu Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej.

OBWIESZCZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 października 1956 r.
w sprawie ogłoszenia statutu Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej.

Na podstawie § 5 ust. 2 uchwały nr 414 Prezydium Rządu z dnia 30 maja 1953 r. w sprawie powołania Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-56, poz. 713 i z 1956 r. Nr 41, poz. 518 i Nr 84, poz. 985) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia statut Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej, uchwalony na II Krajowym Zjeździe Spółdzielczości Produkcyjnej w dniu 28 maja 1956 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT KRAJOWEj RADY SPÓŁDZIELCZOŚCI PRODUKCYJNEJ

§ 1.
Krajowa Rada Spółdzielczości Produkcyjnej, zwana w dalszym ciągu "Krajową Radą", działa na podstawie niniejszego statutu uchwalonego przez II Zjazd Spółdzielczości Produkcyjnej.
§  2.
Zadaniem Krajowej Rady jest reprezentowanie ruchu spółdzielczości produkcyjnej oraz kierowanie jego walką o umocnienie gospodarki spółdzielczej, o całkowite zwycięstwo socjalistycznej przebudowy wsi polskiej.
§  3.
Członkowie Krajowej Rady są wybierani na Krajowym Zjeździe Spółdzielczości Produkcyjnej, który każdorazowo ustala ilość jej członków. W wyjątkowych przypadkach Rada może przyjąć do swego grona nowych członków w drodze kooptacji. Ilość członków z kooptacji nie może przekraczać 10% pełnego składu Rady.
§  4.
1.
Członkowie Krajowej Rady mają prawo zgłaszać wnioski w sprawie działalności Krajowej Rady oraz jej nadzoru nad działalnością terenowych związków i rad spółdzielni produkcyjnych.
2.
Członkowie są obowiązani:
1)
uczestniczyć regularnie w pracach Prezydium i komisjach Krajowej Rady,
2)
brać osobiście udział w pracy terenowych związków lub rad spółdzielczości produkcyjnej - zgodnie z indywidualnym przydziałem ustalonym przez Radę.
§  5.
1.
Krajowa Rada obraduje na sesjach zwyczajnych i nadzwyczajnych.
2.
Sesje zwyczajne zwołuje Prezydium Rady przynajmniej 3 razy do roku. Sesje nadzwyczajne zwołuje Prezydium Rady w razie potrzeby.
3.
Krajowa Rada obraduje pod przewodnictwem przewodniczącego Rady lub jego zastępcy.
4.
Uchwały Krajowej Rady są prawomocne, jeśli zostały podjęte w obecności co najmniej połowy członków Rady oraz przewodniczącego lub jego zastępcy.
5.
Uchwały Krajowej Rady zapadają zwykłą większością głosów. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  6.
Dla wykonania swych zadań określonych w § 2 Krajowa Rada powołuje spośród swych członków Prezydium, w skład którego wchodzą:
a)
przewodniczący,
b)
dwóch zastępców przewodniczącego,
c)
sekretarz,
d)
siedmiu członków.

Przewodniczący Prezydium jest przewodniczącym Krajowej Rady.

§  7.
Do zakresu działania Prezydium Krajowej Rady należy:
1)
zwoływanie zwyczajnych i nadzwyczajnych sesji Krajowej Rady,
2)
opracowywanie projektów statutów, regulaminów, wytycznych itp. i przedstawianie do zatwierdzenia Krajowej Radzie,
3)
przygotowywanie spraw na sesję Krajowej Rady,
4)
wykonywanie uchwał Krajowej Rady,
5)
załatwianie innych spraw w ramach upoważnień udzielonych przez Krajową Radę,
6)
kierowanie pracą biura.
§  8.
Posiedzenia Prezydium zwołuje przewodniczący Krajowej Rady lub z jego upoważnienia zastępca przewodniczącego.
§  9.
Uchwały Prezydium Krajowej Rady zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej 6 członków Prezydium, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.
§  10.
W sesjach Krajowej Rady lub posiedzeniach Prezydium mogą brać udział z głosem doradczym delegaci zainteresowanych ministerstw i urzędów centralnych, jak również przedstawiciele instytucji naukowych, organizacji społecznych, gospodarczych i zawodowych.
§  11.
Członek Krajowej Rady traci swój mandat w przypadku nie usprawiedliwionej nieobecności na trzech kolejnych sesjach Krajowej Rady.
§  12.
1.
Krajowa Rada wybiera także ze swego grona komisje:
1)
samorządu spółdzielczego,
2)
kulturalno-oświatową,
3)
rewizyjną,
4)
do spraw gospodarczego rozwoju spółdzielni produkcyjnych.
2.
Niezależnie od wyżej wymienionych komisji w razie potrzeby Krajowa Rada może powołać inne komisje.
3.
Krajowa Rada Spółdzielczości Produkcyjnej składa sprawozdanie i jest odpowiedzialna przed Krajowym Zjazdem Spółdzielczości Produkcyjnej, wojewódzka rada - przed wojewódzkim zjazdem spółdzielczości produkcyjnej, a powiatowa rada - przed powiatowym zjazdem spółdzielczości produkcyjnej.
§  13.
1.
Komisje Rady składają się co najmniej z 5-9 członków. Każda komisja powołuje swego przewodniczącego i sekretarza.
2.
Zakres pracy każdej komisji określają regulaminy zatwierdzone przez Krajową Radę.
3.
Posiedzenia Komisji odbywają się co najmniej raz na kwartał.
4.
Komisja, każda w swym zakresie działania, opracowuje wnioski na sesje Krajowej Rady lub na posiedzenia Prezydium.
§  14.
Wypłata diet za udział w sesjach Krajowej Rady, posiedzeniach Prezydium lub komisji, jak również zwrot kosztów podróży następuje według zasad obowiązujących w urzędach państwowych.
§  15.
Przy Prezydium Krajowej Rady działa Biuro.
§  16.
Organizację wewnętrzną i zakres działania Biura oraz tryb powoływania i odwoływania, jak również tabelę stanowisk i grupy uposażeń pracowników Biura zatwierdza Krajowa Rada na wniosek Prezydium.

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.90.1025

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Ogłoszenie statutu Krajowej Rady Spółdzielczości Produkcyjnej.
Data aktu: 25/10/1956
Data ogłoszenia: 06/11/1956
Data wejścia w życie: 21/11/1956