united kingdom
ukraine

Regulamin prac okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 18 października 1956 r.
w sprawie regulaminu prac okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 23 i 43 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1952 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 35, poz. 246) - Rada Państwa postanawia:
1.
Przewodniczący okręgowej i obwodowej komisji wyborczej zwołuje posiedzenia komisji i przewodniczy na nich.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisja omawia zadania i tryb pracy komisji oraz obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład. Na tymże posiedzeniu należy również ustalić plan pracy komisji oraz dokonać podziału czynności pomiędzy jej członków.
3.
Komisja podejmuje uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy; podjęcie uchwały obwodowej komisji wyborczej nie może jednak nastąpić w składzie mniejszym niż 3 osoby.
4.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Z obrad komisji sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz komisji.
6.
Okręgowe komisje wyborcze:
a)
sprawują nadzór nad ścisłym przestrzeganiem przez obwodowe komisje wyborcze okręgu ordynacji wyborczej oraz przepisów wydanych na jej podstawie i w miarę potrzeby udzielają tym komisjom wytycznych i wyjaśnień,
b)
rozpatrują skargi na działalność obwodowych komisji wyborczych,
c)
rejestrują listy kandydatów na posłów, sporządzając w 2 egzemplarzach protokół przyjęcia zgłoszenia list według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały,
d)
ogłaszają dane o zarejestrowanych listach kandydatów,
e)
dostarczają obwodowym komisjom wyborczym urzędowych kart do głosowania wraz z kopertami,
f)
ustalają wyniki głosowania, w okręgu wyborczym i przesyłają je do Państwowej Komisji Wyborczej,
g)
przesyłają materiały z przeprowadzonych wyborów do prezydium wojewódzkiej (m. st. Warszawy, m. Łodzi) rady narodowej.
7.
Obwodowe komisje wyborcze:
a)
wykładają spisy wyborców do publicznego wglądu w lokalach obwodowych komisji wyborczych,
b)
ustanawiają dyżury w lokalach obwodowych komisji wyborczych i udzielają wyborcom wyjaśnień w sprawach związanych z wyborami,
c)
przyjmują reklamacje przeciw nieprawidłowości spisu wyborców, a w szczególności przeciw pominięciu w nim lub zamieszczeniu określonych osób oraz przekazują je niezwłocznie do prezydium rady narodowej, które sporządziło spis,
d)
przeprowadzają głosowanie w obwodzie,
e)
obliczają wyniki głosowania w obwodzie i przesyłają protokoły głosowania do okręgowych komisji wyborczych,
f)
przesyłają protokoły głosowania wraz z kartami głosowania odpowiednio do prezydium rady narodowej miejskiej, dzielnicowej, osiedla lub gromadzkiej.
8.
Pieczęcią okręgowej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła średnicy 38 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła, a w otoku napis określający nazwę, numer i siedzibę komisji ("Okręgowa Komisja Wyborcza Nr .......... w ..........").

Pieczęcią obwodowej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła średnicy 25 mm, zawierająca w otoku napis określający nazwę, numer i siedzibę komisji ("Obwodowa Komisja Wyborcza Nr .......... w ..........").

9.
Pracownikowi, który opuścił pracę w związku z wykonywaniem czynności członka komisji wyborczej, przysługuje od pracodawcy wynagrodzenie za opuszczony czas pracy w wysokości należnej za okres płatnego urlopu..
10.
Osobom wchodzącym w skład komisji wyborczych przysługuje zwrot kosztów podróży na zasadach określonych zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości kosztów podróży członków komisji wyborczych.

Sekretarz Rady Państwa: St. Skrzeszewski

ZAŁĄCZNIK 

Okręg wyborczy nr ..........

PROTOKÓŁ PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA LISTY KANDYDATÓW NA POSŁÓW

Okręgowa Komisja Wyborcza na posiedzeniu w dniu .................... 195... r.

w składzie:

przewodniczący ....................

zastępca przewodniczącego ....................

sekretarz ....................

członkowie: ....................

po rozpatrzeniu listy kandydatów, zgłoszonej w dniu .................... 195... r. przez .................... (nazwa organizacji), a obejmującej .......... (liczba) kandydatów oraz po stwierdzeniu, że zgłoszenie nastąpiło zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

postanawia:

1)
zarejestrować w okręgu wyborczym nr .......... listę kandydatów zgłoszoną przez .................... (nazwa organizacji),
2)
przesłać niezwłocznie 1 egzemplarz niniejszego protokołu przyjęcia zgłoszenia do Państwowej Komisji Wyborczej.

Sekretarz: ....................

Przewodniczący: ....................

(pieczęć okręgowej komisji wyborczej)

Zmiany w prawie

Ustawa o powierzaniu pracy cudzoziemcom - opublikowana

Ustawa o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej celem jest ograniczenie występujących nadużyć, usprawnienie procedur dotyczących powierzania pracy cudzoziemcom, zmniejszenie zaległości załatwiania spraw przez urzędy oraz pełna elektronizacja postępowań. Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia opublikowana

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.05.2025
Będzie elektroniczna dokumentacja w zakresie urodzeń i zgonów

Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.

Grażyna J. Leśniak 12.05.2025
Będą zmiany w wydawaniu wiz dla zagranicznych studentów

Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.

kk/pap 10.05.2025
Sejm zdecydował: Kandydat do pracy dostanie informację o wynagrodzeniu i innych świadczeniach

Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Grażyna J. Leśniak 09.05.2025
Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.

Grażyna J. Leśniak 06.05.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.87.1003

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin prac okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.
Data aktu: 18/10/1956
Data ogłoszenia: 22/10/1956
Data wejścia w życie: 22/10/1956