Regulamin prac okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 18 października 1956 r.
w sprawie regulaminu prac okręgowych i obwodowych komisji wyborczych.

Na podstawie art. 23 i 43 ust. 2 ustawy z dnia 1 sierpnia 1952 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. Nr 35, poz. 246) - Rada Państwa postanawia:
1.
Przewodniczący okręgowej i obwodowej komisji wyborczej zwołuje posiedzenia komisji i przewodniczy na nich.
2.
Na pierwszym posiedzeniu komisja omawia zadania i tryb pracy komisji oraz obowiązki i uprawnienia osób wchodzących w jej skład. Na tymże posiedzeniu należy również ustalić plan pracy komisji oraz dokonać podziału czynności pomiędzy jej członków.
3.
Komisja podejmuje uchwały w obecności co najmniej połowy swojego składu, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy; podjęcie uchwały obwodowej komisji wyborczej nie może jednak nastąpić w składzie mniejszym niż 3 osoby.
4.
Uchwały komisji zapadają zwykłą większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
5.
Z obrad komisji sporządza się protokół, który podpisują przewodniczący i sekretarz komisji.
6.
Okręgowe komisje wyborcze:
a)
sprawują nadzór nad ścisłym przestrzeganiem przez obwodowe komisje wyborcze okręgu ordynacji wyborczej oraz przepisów wydanych na jej podstawie i w miarę potrzeby udzielają tym komisjom wytycznych i wyjaśnień,
b)
rozpatrują skargi na działalność obwodowych komisji wyborczych,
c)
rejestrują listy kandydatów na posłów, sporządzając w 2 egzemplarzach protokół przyjęcia zgłoszenia list według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszej uchwały,
d)
ogłaszają dane o zarejestrowanych listach kandydatów,
e)
dostarczają obwodowym komisjom wyborczym urzędowych kart do głosowania wraz z kopertami,
f)
ustalają wyniki głosowania, w okręgu wyborczym i przesyłają je do Państwowej Komisji Wyborczej,
g)
przesyłają materiały z przeprowadzonych wyborów do prezydium wojewódzkiej (m. st. Warszawy, m. Łodzi) rady narodowej.
7.
Obwodowe komisje wyborcze:
a)
wykładają spisy wyborców do publicznego wglądu w lokalach obwodowych komisji wyborczych,
b)
ustanawiają dyżury w lokalach obwodowych komisji wyborczych i udzielają wyborcom wyjaśnień w sprawach związanych z wyborami,
c)
przyjmują reklamacje przeciw nieprawidłowości spisu wyborców, a w szczególności przeciw pominięciu w nim lub zamieszczeniu określonych osób oraz przekazują je niezwłocznie do prezydium rady narodowej, które sporządziło spis,
d)
przeprowadzają głosowanie w obwodzie,
e)
obliczają wyniki głosowania w obwodzie i przesyłają protokoły głosowania do okręgowych komisji wyborczych,
f)
przesyłają protokoły głosowania wraz z kartami głosowania odpowiednio do prezydium rady narodowej miejskiej, dzielnicowej, osiedla lub gromadzkiej.
8.
Pieczęcią okręgowej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła średnicy 38 mm, zawierająca pośrodku wizerunek orła, a w otoku napis określający nazwę, numer i siedzibę komisji ("Okręgowa Komisja Wyborcza Nr .......... w ..........").

Pieczęcią obwodowej komisji wyborczej jest pieczęć okrągła średnicy 25 mm, zawierająca w otoku napis określający nazwę, numer i siedzibę komisji ("Obwodowa Komisja Wyborcza Nr .......... w ..........").

9.
Pracownikowi, który opuścił pracę w związku z wykonywaniem czynności członka komisji wyborczej, przysługuje od pracodawcy wynagrodzenie za opuszczony czas pracy w wysokości należnej za okres płatnego urlopu..
10.
Osobom wchodzącym w skład komisji wyborczych przysługuje zwrot kosztów podróży na zasadach określonych zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości kosztów podróży członków komisji wyborczych.

Sekretarz Rady Państwa: St. Skrzeszewski

ZAŁĄCZNIK 

Okręg wyborczy nr ..........

PROTOKÓŁ PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA LISTY KANDYDATÓW NA POSŁÓW

Okręgowa Komisja Wyborcza na posiedzeniu w dniu .................... 195... r.

w składzie:

przewodniczący ....................

zastępca przewodniczącego ....................

sekretarz ....................

członkowie: ....................

po rozpatrzeniu listy kandydatów, zgłoszonej w dniu .................... 195... r. przez .................... (nazwa organizacji), a obejmującej .......... (liczba) kandydatów oraz po stwierdzeniu, że zgłoszenie nastąpiło zgodnie z przepisami ordynacji wyborczej do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

postanawia:

1)
zarejestrować w okręgu wyborczym nr .......... listę kandydatów zgłoszoną przez .................... (nazwa organizacji),
2)
przesłać niezwłocznie 1 egzemplarz niniejszego protokołu przyjęcia zgłoszenia do Państwowej Komisji Wyborczej.

Sekretarz: ....................

Przewodniczący: ....................

(pieczęć okręgowej komisji wyborczej)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024