Tytuł honorowy "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 9 listopada 1955 r.
w sprawie tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".

§  1.
Tytuł honorowy "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie najbardziej zasłużonym hutnikom, technikom i inżynierom hutniczym, którzy w okresie wieloletniej pracy w hutnictwie żelaza i metali nieżelaznych wyróżnili się osiągnięciami w dziedzinie wydajności pracy, przyśpieszenia wytopów, podniesienia jakości wyrobów hutniczych, inicjowania i rozwoju współzawodnictwa pracy, ulepszenia metod pracy, wprowadzenia i upowszechnienia postępu technicznego, obniżki kosztów własnych, poprawy warunków bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  2.
Tytuł honorowy "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadawany będzie w Dniu Hutnika, w drugą niedzielę maja.
§  3.
Tytuł honorowy "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nadaje Rada Państwa.
§  4.
Osoby wyróżnione tytułem honorowym "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" otrzymują odznakę tego tytułu i dyplom o jego nadaniu oraz mają prawo używać tytułu "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
§  5.
1.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" stanowi złocony wieniec laurowy, umieszczony na tle 10-ramiennej gwiazdy o ramionach na przemian złoconych i srebrzonych; wieniec zamykają u dołu i u góry tryby oksydowane; płaszczyznę wewnątrz wieńca zajmuje biały emaliowany otok ze złoconym napisem "Zasłużony Hutnik PRL" oraz czerwona emaliowana tarcza z nałożonym na nią srebrzonym orłem; gwiazda zawieszona jest przy pomocy kółka i 2 uchwytów na prostokątnej baretce w złoconym obramowaniu; baretka jest czerwona emaliowana z dwoma pionowymi paskami emalii w kolorze czarnym; odwrotna strona medalu jest gładka, złocona; do odwrotnej strony baretki przymocowana jest agrafka; średnica gwiazdy wynosi 43 mm, szerokość wieńca - 5 mm, szerokość otoku - 4 mm, średnica tarczy - 14 mm, szerokość baretki - 34 mm, jej wysokość - 8 mm.
2.
Wzór rysunkowy odznaki tytułu zawiera załącznik do niniejszej uchwały.
§  6.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" przedstawia Radzie Państwa minister właściwy ze względu na zakład hutniczy, w którym zatrudniona jest osoba przedstawiona do wyróżnienia.
§  7.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" powinien zawierać:
a)
dokładne dane personalne oraz dane o przebiegu pracy zawodowej osoby przedstawionej do wyróżnienia,
b)
wyczerpujące opisanie zasług uzasadniających nadanie tytułu honorowego oraz charakterystykę całokształtu pracy zawodowej i postawy społecznej osoby przedstawionej do wyróżnienia.
§  8.
Wniosek o nadanie tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" powinien zawierać opinię kierownictwa zakładu pracy, w którym pracuje osoba przedstawiona do wyróżnienia, wydaną po porozumieniu z zakładową organizacją partyjną i związkową.
§  9.
Odznakę oraz dyplom o nadaniu tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" wręcza w imieniu Rady Państwa: Przewodniczący Rady Państwa, członek Rady Państwa, członek Rządu lub przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  10.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się po prawej stronie piersi przed "Medalem 10-lecia Polski Ludowej".
§  11.
Odznakę tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" nosi się w dniach świąt państwowych i w Dniu Hutnika oraz w innych okolicznościach według uznania wyróżnionego.
§  12.
1.
Utrata tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" następuje w razie skazania na karę utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.
2.
Rada Państwa może pozbawić tytułu honorowego "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej" w razie stwierdzenia, że osoba wyróżniona stała się niegodna tego tytułu.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.110.1446

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tytuł honorowy "Zasłużony Hutnik Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej".
Data aktu: 09/11/1955
Data ogłoszenia: 29/11/1955
Data wejścia w życie: 29/11/1955